Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » HOSPIMED a PURO-KLIMA budou muset uhradit pokuty

HOSPIMED a PURO-KLIMA budou muset uhradit pokuty

HOSPIMED a PURO-KLIMA budou muset uhradit pokuty

23.2.2016 10:42, Zdroj: ČTK

Brno - Dodavatelé přístrojového vybavení do nemocnic HOSPIMED a PURO-KLIMA budou muset uhradit pokuty v celkové výši 44 milionů korun, které dostaly koncem loňského roku od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za kartel. Krajský soud v Brně, který teprve projedná jejich žaloby, zatím zamítl odkladný účinek placení pokut. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Simona Tesařová.

U firmy Puro-klima, která má zaplatit 10,9 milionu korun, soud dospěl k závěru, že úhrada pokuty firmě nezpůsobí dostatečnou újmu, aby ji bylo nutné odložit. Hospimed pak soudu nepředložil účetní výkazy. Soud tak nemohl posoudit intenzitu újmy, která firmě zaplacením sankce 33,2 milionu korun hrozila.

ÚOHS v případě vydal dvě rozhodnutí, tím posledním pokuty snížil téměř o 20 milionů. Hospimedu byla pokuta snížena o více než dva miliony, druhé firmě zhruba o 17 milionů. Firma upravila svoje účetní období, což se muselo projevit i při výpočtu výsledné sankce, která se odvíjí od posledního obratu pokutované společnosti.

"V pravomocném rozhodnutí byla sankce vypočtena z celkového čistého obratu společnosti PURO-KLIMA za hospodářský rok 2014, v prvostupňovém to bylo za rok 2013. Obrat uvedené společnosti za rok 2014 byl přitom výrazně nižší, konkrétní údaje nicméně nemůžeme sdělit s ohledem na možné obchodní tajemství," řekl ČTK mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Firmy v letech 2008 a 2010 slaďovaly své nabídky nebo koordinovaly své jednání při účasti ve veřejných zakázkách. Týkalo se to například modernizace přístrojového vybavení nemocnice v Liberci nebo přístrojového vybavení kardiovaskulárního centra Fakultní nemocnice Ostrava. Kartel se týkal zakázek téměř za 200 milionů korun bez DPH.

"Jednání ve vzájemné shodě ovlivnilo výsledky uvedených zadávacích řízení a došlo tak k narušení hospodářské soutěže na trhu dodávek zdravotnické přístrojové techniky na území České republiky," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Při prověřování konkrétních tendrů úřad zjistil, že některé nabídky firem byly nápadně podobné, nabídkové ceny byly zcela shodné či se lišily pouze nepatrně a vždy byly nastaveny těsně pod maximální cenu stanovenou zadavatelem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.3 + 40.6) *

Zpět na přehled