Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Hospic Č. Kostelec postaví pro mobilní hospic zvláštní budovu

Hospic Č. Kostelec postaví pro mobilní hospic zvláštní budovu

Hospic Č. Kostelec postaví pro mobilní hospic zvláštní budovu

16.7.2013 17:32, Zdroj: ČTK

Červený Kostelec (Náchodsko) - Hospic Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku dnes zahájil stavbu samostatné budovy pro mobilní hospic. Položení základního kamene se zúčastnili prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka. Pro Zemana to byla zároveň první návštěva hradeckého kraje v nejvyšší státní funkci. Kostelecký hospic vznikl v roce 1995 jako vůbec první zařízení svého druhu v Česku. Mobilní péči s ambulancí paliativní péče hospic poskytuje od podzimu 2010.

Miloš Zeman při poklepu přiznal, že jde o jeho vůbec první osobní zahájení stavby v prezidentské funkci. "Účel tohoto projektu je láska k lidem a soucit s lidmi," řekl při poklepání kamene. Při návštěvě hospice Zeman jednomu z klientů, sběrateli mincí, předal jako dárek sadu mincí.

Podle Duky Zeman projevuje zájem o hospicovou péče již několik let. "Je to jisté téma, které prochází jeho myšlením a myslím, že je dobře, když se v naší zemi budeme více zabývat otázkou péče těm, kteří potřebují lidskou pomoc," řekl Duka.Zájem klientů o služby mobilního hospice a ambulance roste. Ambulance se však nyní tísní v lůžkovém hospici a mobilní hospic má zázemí ve vzdálenější budově. "Vybudováním nového objektu se zázemím mobilního hospice, ambulance, denního stacionáře a bytu pro kněze bude vše na jednom místě. Budeme moci obsloužit více klientů," řekl ČTK Jan Mach z vedení hospice. Stavba za na bezmála devět milionů korun by měla být hotová do dvou až tří let. Peníze chce hospic získat z dotačních titulů, grantů a od dárců. "Připravujeme zatím projektovou dokumentaci a sháníme peníze na výstavbu," řekl ČTK ředitel hospice Miroslav Wajsar.

Služba mobilního hospice spočívá v tom, že odborný personál dochází přímo do domácností těžce nemocných a umírajících lidí. Ambulance poskytuje paliativní péči pro nemocné, kteří mohou být doma a léčba bolesti je u nich možná ambulantní formou.

Samotný hospic, který je jediným zařízením svého druhu v hradeckém kraji, má 30 lůžek pro nemocné a dalších 14 pro jejich doprovod. Ročně hospic přijme kolem 400 pacientů, z nichž téměř tři čtvrtiny v zařízení zemřou a čtvrtina se vrátí domů. Za dobu své působnosti hospic poskytl služby 6736 nemocným. Největší část pacientů tvoří lidé s velmi pokročilým stadiem onkologických onemocnění. Obvyklá délka pobytu nemocného v hospici činí asi 12 dní.

Roční provoz hospice stojí kolem 24 milionů korun. Necelou polovinu hradí zdravotní pojišťovny, asi desetinu pacienti a zbytek hospic sežene prostřednictvím dotací od státu, kraje a obcí, od dárců a nadací.

Nyní v ČR funguje 16 hospiců, jde o lůžkové a mobilní hospice nebo ambulance, nachází se v nich 450 hospicových lůžek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.4 + 34.6) *

Zpět na přehled