Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » HN: Sporná smlouva na letouny CASA za 3,5 mld. se bude měnit

HN: Sporná smlouva na letouny CASA za 3,5 mld. se bude měnit

HN: Sporná smlouva na letouny CASA za 3,5 mld. se bude měnit

3.8.2010 07:16, Zdroj: ČTK

Smlouva na pořízení čtyř španělských dopravních letounů CASA pro českou armádu se zřejmě bude měnit. O úpravu podmínek požádalo nadnárodní konsorcium EADS, které letadla vyrábí. Ministerstvo obrany tak má možnost cenu sporného kontraktu za 3,5 miliardy korun snížit. Informují o tom Hospodářské noviny (HN).

EADS se podle ministerstva nepodařilo domluvit zájemce pro pět českých bitevníků L-159, které se měly vyměnit za jedno z celkem čtyř dopravních letadel CASA. "S návrhem na změnu přišla druhá strana. V jakémkoli smluvním vztahu přitom platí, že ten, kdo chce změnu, musí také nést náklady," řekl HN ministr obrany Alexandr Vondra. Zástupci EADS na dotazy HN neodpověděli.

České lehké bitevníky L-159 měly podle smlouvy začít létat ve Španělsku a sloužit k výcviku tamních pilotů. Média ale před časem informovala, že španělské ministerstvo obrany nemá o stroje sebemenší zájem.

Kontrakt na letouny budí od začátku pochybnosti. Podle odborníků jsou stroje předražené. Ministerstvo obrany navíc rozhodlo o nákupu letounů bez otevřeného výběrového řízení. Kvůli porušení pravidel EU pro veřejné zakázky hrozí Česku pokuta od Evropské komise.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.1 + 4.8) *

Zpět na přehled