Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » HN: Policie prošetřuje prodej budov ČD za stovky milionů korun

HN: Policie prošetřuje prodej budov ČD za stovky milionů korun

HN: Policie prošetřuje prodej budov ČD za stovky milionů korun

18.6.2012 08:55, Zdroj: ČTK

Praha - Protikorupční policie a Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prošetřují prodej budov Českých drah (ČD), píší v dnešním vydání Hospodářské noviny (HN). Klasicistní palác v centru Prahy, složený ze dvou propojených domů, koupila podle deníku od drah za 200 milionů korun nymburská firma Apuro. Následně domy prodala za zhruba dvojnásobek Karlově univerzitě. Nákup objektu dotovalo 372 miliony korun ministerstvo školství.

Firma Apuro koupila palác v Opletalově ulici naproti Hlavního nádraží od ČD v roce 2007 za 203 milionů korun. O tři roky později domy stejná společnost komplex prodala Karlově univerzitě za cenu o 200 milionů vyšší, přestože podle HN do domů nic neinvestovala. Rok po transakci poslal majitel Apura, nymburský podnikatel Otakar Otta, svou firmu do konkurzu.

Bývalý šéf ČD Josef Bazala odmítl, že by dráhy prodaly budovy pod cenou. Znalecký posudek pro ČD odhadl cenu nemovitostí na 121 milionů korun. "Zvítězila nejvyšší nabídka, mnohem vyšší, než byl odhad znalce," řekl deníku. "Byla to legitimní soutěž," uvedl Otta.

Karlova univerzita zase popřela, že by budovy koupila příliš draho. Tři posudky, které si nechala vytvořit, již totiž odhadly cenu paláce na 400 milionů korun. "Nedomníváme se, že mohlo dojít k předražení ceny objektu," řekl mluvčí univerzity Václav Hájek.

Na navýšení ceny údajně upozorňovali pracovníci ministerstva školství, které nákup dotovalo. Deníku to řekl tehdejší ministr školství Josef Dobeš (VV). "Ekonomická náměstkyně Eva Bartoňová mne ubezpečila, že okolnosti kontraktu jsou v pořádku. Šel jsem s tím přesto ještě za premiérem, a ten mi řekl totéž," uvedl. Dobeš poté obchod schválil. Bartoňová ani tiskové oddělení ministerstva na dotazy HN neodpověděly.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.4 + 1.4) *

Zpět na přehled