Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » HN: Ministr obrany Vondra (ODS) chce nový úřad na nákup zbraní

HN: Ministr obrany Vondra (ODS) chce nový úřad na nákup zbraní

HN: Ministr obrany Vondra (ODS) chce nový úřad na nákup zbraní

27.7.2010 10:38, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) chce aby, nákupy zbraní a vojenského materiálu v budoucnu zajišťoval Národní úřad pro vyzbrojování. Úřad by byl do značné míry nezávislý na vedení resortu obrany. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny (HN). Instituce je běžná v řadě zemí NATO, dříve ji mělo i Česko.

"Úřad by dohlížel na to, aby akvizice na ministerstvu probíhaly standardně a efektivně. V zahraničí je takováto instituce úplně běžná, v Česku měla být zřízena už dávno," řekl deníku Vondra. Návrh prozatím nezavrhuje ani opozice.

HN připomněly, že Vondra v pondělí oznámil, že odvolá z funkce šéfa Úřadu pro dohled nad akvizicemi Romana Hoštu, který je podepsán pod podezřelými zakázkami Správy vojenského bytového fondu.

Národní úřad pro vyzbrojování již v Česku jednou fungoval - v roce 1999 jej zřídila vláda Miloše Zemana (ČSSD), po pár letech ale skončil. "Nebyl potřeba, protože resort obrany již nechtěl nakupovat podle toho, co skutečně potřebuje armáda, ale podle požadavků jednotlivých lidí z ministerstva nebo zájmů obchodních firem," řekl deníku Jaroslav Štefec, který působil jako první ředitel této instituce.

Například ve Švédsku funguje úřad přes zbrojní zakázky již více než 40 let. Jak konkrétně by měl úřad v Česku fungovat a jak bude jeho nezávislost zajištěna, zatím není jasné. Například ve Francii jmenuje ředitele této instituce prezident, v Británii o něm rozhoduje horní komora parlamentu, napsaly dnešní HN.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.5 + 30.7) *

Zpět na přehled