Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » HN: Bartákova éra u armády znamenala růst pro firmu MPI Group

HN: Bartákova éra u armády znamenala růst pro firmu MPI Group

HN: Bartákova éra u armády znamenala růst pro firmu MPI Group

26.5.2010 11:27, Zdroj: ČTK

Poté, co Martin Barták nastoupil na ministerstvo obrany, začala s armádou ve velkém obchodovat firma jeho známého zbrojaře Michala Smrže. Dnešní Hospodářské noviny (HN) uvedly, že firma MPI Group dodala po Bartákově nástupu armádě zboží za 850 milionů korun a většina nákupů se uskutečnila bez otevřené soutěže. Do této doby přitom společnost dodala materiál za necelých deset milionů korun.

Barták začal na ministerstvu pracovat v září 2006 a jako náměstek vyjednával několik důležitých kontraktů. Loni byl pověřen vedením úřadu. K podezření, že zakázky s firmou MPI Group mohou souviset s jeho vztahy se Smržem, se Barták deníku nevyjádřil.

Naopak Smrž spojitost odmítá. "Moje firma se o zbrojní zakázky uchází již od roku 1993 a nemá to žádnou relevanci s tím, koho znám, či neznám. Navíc nepatříme ani do první desítky největších dodavatelů ministerstva," řekl HN Smrž.

Podle listu se nákupy od jeho firmy týkaly hlavně zboží, které společnost dovezla ze zahraničí a se ziskem pak prodala armádě. Kolik si tak vydělala, se však neví.

Deník se začal o vztahy MPI Group s ministerstvem obrany zajímat loni v prosinci, kdy se firma přihlásila do výběrového řízení na dodávku samopalů. Bylo totiž známo, že Barták a Smrž se tři roky před tím setkali při dovolené a ve stejnou dobu Barták pomáhal Smržovi do čela státního podniku Letecké opravny Malešice, uvedly HN s tím, že vazby obou mužů jsou známé i v parlamentu.

Deník požádal ministerstvo, aby zveřejnilo seznam všech kontraktů, které uzavřelo s MPI Group. Resort zveřejnil ale jen dílčí informace. "MPI Group dodává vojenskou techniku od roku 2000, tedy dávno před mým nástupem na ministerstvo," napsal listu v únoru Barták.

Vzájemné obchody proto deník spočítal podle internetových stránek, kde ministerstvo zveřejňuje své zakázky. Z nich vyplývá, že do doby, než se Barták stal náměstkem, dodávala Smržova firma jen munici v řádech milionů. Po Bartákově nástupu k tomu přibyly náhradní díly na bojová vozidla za desítky milionů a německé obrněné vozy Dingo, které i s doplňky vyšly na téměř tři čtvrtě miliardy korun. Na webu navíc některé nákupy od MPI Group chybějí, například loňská objednávka bezpilotních letadel Skylark za 50 milionů korun, doplnil deník.

Společnost MPI obchoduje s vojenským materiálem od začátku 90. let. V roce 2004 zprivatizovala bývalou vsetínskou zbrojovku, která vyrábí kanony pro letadla L-159 nebo munici pro transportéry Pandur.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.1 + 24.4) *

Zpět na přehled