Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Hluboká dostala od ÚOHS pokutu 140.000Kč za tendr na cyklostezku

Hluboká dostala od ÚOHS pokutu 140.000Kč za tendr na cyklostezku

Hluboká dostala od ÚOHS pokutu 140.000Kč za tendr na cyklostezku

16.6.2010 15:22, Zdroj: ČTK

Hluboká nad Vltavou na Českobudějovicku dostala pokutu 140.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodem je, že město nezákonně rozdělilo zakázku na stavbu cyklostezky z Hluboké do Poněšic na dvě menší, čímž zúžilo okruh potenciálních zájemců o zakázku s případnou lepší nabídkou. ČTK to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Pokuta je zatím nepravomocná, město se podle starosty Tomáše Jirsy (ODS) proti verdiktu odvolalo.

Cyklostezka, kterou město budovalo tři roky a stála více než 50 milionů korun, bude v pátek slavnostně otevřena.

"Rozdělením zakázky a použitím méně formálních postupů zadavatel mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl Rafaj. V případě řádného vyhlášení zakázky a zejména její zveřejnění v informačním systému o veřejných zakázkách mohl zadavatel obdržet více nabídek, které pro něj mohly být ekonomicky výhodnější, dodal.

Hluboká nejprve vyhlásila první tendr v roce 2008 v takzvaném zjednodušeném podlimitním řízení na část cyklostezky. Poté časem vyhlásila i druhou zakázku na jiné části stejné cyklostezky. ÚOHS ale oba tendry považuje za jednu zakázku, kterou město nedovoleně rozdělilo na menší. Pokud by obě zakázky vyhlásila Hluboká jako jednu, musela by ji zveřejnit v systému o veřejných zakázkách, což by mohlo přilákat více zájemců, třeba i s lepší nabídkou.

"Město se proti verdiktu úřadu v úterý odvolalo. "Podle našeho názoru to nebylo účelové rozdělení zakázky, protože v době, kdy jsme zadávali první zakázku, tak jsme druhou nemohli zadat, protože jsme neměli vyřešené vlastnické vztahy ani financování. Nebyli jsme schopní zadat stavbu jako celek," řekl ČTK starosta Jirsa. Dodal, že radnice si na všechny práce spojené s projektem najala odborné firmy, a to od projektu přes výběrové řízení až po technický dozor na stavbě. "Jedna z firem udělala asi někde chybu, relativně drobnou za 140.000 korun, mediálně nepříjemnou," konstatoval.

S postupem a argumenty města se ale ÚOHS neztotožnil. Důvodem nesouhlasu úřadu bylo, že město od počátku přistupovalo k zakázce jako k jedinému projektu. Rovněž v žádosti o dotaci usilovalo o peníze na celou cyklostezku. Rozdělení zakázky proto považuje ÚOHS za účelové.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 2.33, počet hlasů: 3.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.4 + 8.7) *

Zpět na přehled