Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Háva podpořil Kalouska: Vondra prý preferoval zbrojovky z USA

Háva podpořil Kalouska: Vondra prý preferoval zbrojovky z USA

Háva podpořil Kalouska: Vondra prý preferoval zbrojovky z USA

6.9.2010 19:15, Zdroj: ČTK

Někdejší šéf zbrojařské firmy Omnipol Richard Háva uvedl, že nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) preferoval výrobce zbraní ze zámoří. V prohlášení, které dnes poskytl ČTK, Háva uvádí, že od Vondry nyní očekává zřízení nového systému nákupů, který bude výrazně podporovat domácí výrobce zbrojní techniky. Háva tak nyní veřejně podpořil svého dlouholetého známého a nynějšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) v jeho sporu s ministrem obrany.
    

Háva se postavil na Kalouskovu stranu především v závěrečné části svého textu, kde zdůrazňuje, že se už "několik let věnuje obchodním aktivitám v jiných oblastech, než je obchod s vojenským materiálem" a nevlastní žádné akcie Omnipolu. Jediným důvodem jeho dalšího spojování s touto firmou je prý právě jeho "přátelství se současným ministrem financí Miroslavem Kalouskem, jehož nová politická strana TOP 09 předběhla ve volebních preferencích samotnou ODS".
    

Kalousek se s Vondrou v posledních dnech přes média napadají v souvislosti s neprůhlednými zakázkami na ministerstvu obrany. Kalousek, čelící kritice, že jako svého náměstka zaměstnal exministra obrany Martina Bartáka, naznačil, že Vondra před lety lobboval ve prospěch americké firmy General Dynamics, která vlastní rakouského výrobce transportérů Pandur. Vondra kontroval prohlášením, že Kalousek právě kvůli Hávovi brání jeho snaze změnit zákon a umožnit ministerstvu nákupy bez prostředníků, jako je právě Omnipol.
    

Omnipol naposledy zprostředkoval pořízení transportních letadel C-295 Casa ze Španělska. Kromě platby měla podle smlouvy česká strana předat do Španělska několik nepotřebných bitevníků L-159. Zdá se však, že z této části kontraktu sejde, o česká letadla ministerstvo obrany v Madridu nemělo a nemá zájem.
    

Vondra v minulých dnech hovořil poté, co se provalil policií nyní šetřený případ s chystaným nákupem minometů, při kterém si dlouholetý náměstek Jaroslav Kopřiva údajně domlouval provizi, o potřebě "usekat chobotnici chapadla", která mnohdy sahají až do 90. let. Tím se dotkl právě Kalouska, který v té době působil jako náměstek ministra obrany.
    

Podle Hávova dnešního prohlášení jsou podobná nekonkrétní vyjádření jen účelovou manipulací.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.7 + 26.0) *

Zpět na přehled