Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Hašek vyzval k auditu LČR, odmítl jejich transformaci na a.s.

Hašek vyzval k auditu LČR, odmítl jejich transformaci na a.s.

Hašek vyzval k auditu LČR, odmítl jejich transformaci na a.s.

12.10.2010 20:52, Zdroj: ČTK

Stínový ministr zemědělství za ČSSD a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek dnes vyzval ministra Ivana Fuksu (ODS), aby inicioval provedení forenzního auditu ve státním podniku Lesy České republiky. Zároveň odmítl plánovanou transformaci LČR na akciovou společnost a označil ji za pokus o privatizaci firmy, které patří zhruba polovina lesů v zemi. Fuksa prý již pověřil nedávno personálně obměněnou dozorčí radu LČR vypracováním auditu firmy.

Podle dnešních Hospodářských novin stát jen za poslední tři roky prodělal na prodeji dřeva jednu miliardu korun. Vinu na ztrátě má nevýhodná smlouva LČR s polostátní firmou Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS), přes niž Lesy dřevo prodávají, uvedl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora.

"Je to miliarda korun z veřejných peněz. Kolik je takových miliard v jiných kauzách na ministerstvu zemědělství, kolik je jich na jiných resortech?" uvedl v reakci na článek Hašek s tím, že nevýhodnou smlouvu s HLDS prodloužil v roce 2007, kdy ministerstvo zemědělství vedl Fuksův stranický kolega Petr Gandalovič, současný náměstek ministra zemědělství Jiří Novák. Ten byl tehdy generálním ředitelem LČR.

"Fakt, že Lesy ČR nefungují, jak by měly, jsem si uvědomoval ještě před nástupem na ministerstvo. Nijak jsem před tímto problémem neuhnul, naopak jsem přesvědčený, že kroky, které podnikám, dávají jasně najevo, že mou základní prioritou je situaci v Lesích ČR vyřešit. Mým cílem je zabezpečit transparentní a efektivní chod Lesů ČR," reagoval ministr, který od svého červencového nástupu do funkce mluví o řešení situace v LČR jako o jedné ze svých priorit.

Ministr chce ještě během letošního podzimu předložit vládě ke schválení dlouhodobou koncepci těžby a pěstování ve státních lesích. Na základě materiálu mají být následně, nejpozději v únoru příštího roku, vypsány tendry na lesní práce od roku 2012. Dozorčí rada pracující od poloviny září ve změněném složení má pak podle Fuksova vyjádření vedení LČR kontrolovat.

Podle Fuksova nedávného vyjádření by se LČR měly přeměnit na akciovou společnost již v průběhu příštího roku. Část nerozděleného zisku firmy by pak mohla být použita na financování důchodové reformy, čímž by vláda získala až sedm miliard korun.

"Podle našeho názoru je to fakticky pokus o privatizaci," řekl Hašek. O transformaci LČR ze státního podniku na akciovou společnost, která by přinesla státu možnost čerpat dividendy mluvil v době svého vedení resortu Gandalovič.

"Změna právní formy nic neřeší. Nejde o nic jiného, než o snahu vytáhnout peníze ze státního podniku ve formě dividendy do kapes akcionářů. Kde máme záruku, že tímto akcionářem ve stech procentech bude jen český stát?" pronesl Hašek. Fuksa v minulosti připustil, že minoritní podíl akcií LČR, stejně tak jako Budějovického Budvaru, poté co bude také transformován na akciovou společnost, by stát mohl prodat na burze.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.0 + 38.2) *

Zpět na přehled