Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Hašek (ČSSD): Vláda tajně škrtla krajům miliardy na fondy EU

Hašek (ČSSD): Vláda tajně škrtla krajům miliardy na fondy EU

Hašek (ČSSD): Vláda tajně škrtla krajům miliardy na fondy EU

12.8.2010 21:51, Zdroj: ČTK

Vláda na svém středečním zasedání krajům bez varování škrtla od příštího roku státní 7,5procentní kofinancování projektů z Regionálních operačních programů (ROP) Evropské unie. ČTK to dnes sdělil předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD). Jenom v roce 2011 to pro kraje podle něj znamená výpadek přibližně dvě miliardy korun. Mluvčí vlády Martin Kupka v reakci uvedl, že materiál ministerstva financí byl přístupný ve veřejných zdrojích.

"Jsem lidsky zklamán z přístupu premiéra Petra Nečase (ODS), se kterým jsem jednal v úterý a neslyšel jsem od něj jediný náznak tak vážného rozhodnutí. Jsem přesvědčen, že premiér již věděl o tomto připravovaném brutálním škrtu," uvedl Hašek.

Podle Kupky ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) přímo na jednání kabinetu zdůvodnil, že vláda musí hledat úspory. Ministr rovněž zmínil, že i kraje budou muset hledat prostředky. Kraje na druhou stranu svou současnou politikou podle Kalouska dávají najevo, že mají rezervy. Mluvčí připomněl, že kabinet bude s hejtmany společně jednat ve středu 25. srpna. Podle Haška kabinet paradoxně útočí na nejlépe a nejrychleji čerpající struktury fondů EU v Česku. Hašek připomněl, že při vzniku ROP uzavřela dohodu o kofinancování vláda ČSSD s tehdejšími hejtmany ODS a KDU-ČSL, vědoma si důležitosti čerpání evropských fondu v regionech pro jejich další rozvoj.

"Nesouhlasíme s tímto hloupým a diskriminačním rozhodnutím a vyzýváme vládu k dalšímu jednání v této věci v zájmu dalšího plynulého čerpání evropských fondů pro rozvoj našich krajů, zvláště nyní v době hospodářské krize," předseda AKČR. Zároveň vyzval ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) k urychlenému jednání se zástupci Asociace krajů ČR.

Z Regionálních operačních programů bylo nejvíce proplaceno žadatelům u ROP Jihovýchod, přes šest miliard, ROP Střední Morava, přes 5,5 miliardy, a ROP Severovýchod téměř 5,1 miliardy korun, informovalo v květnu MMR.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.2 + 26.4) *

Zpět na přehled