Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Hašek a Tejc odmítají rezignovat kvůli utajované schůzce se Zemanem

Hašek a Tejc odmítají rezignovat kvůli utajované schůzce se Zemanem

Hašek a Tejc odmítají rezignovat kvůli utajované schůzce se Zemanem

30.10.2013 17:00, Zdroj: ČTK

Brno - Místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek odmítá rezignovat na své funkce kvůli utajované povolební schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Napsal to dnes na dotaz ČTK. Uvedl, že jen ctil dohodu účastníků setkání, že bude neveřejné. Schůzku některých politiků ČSSD po vyhlášení volebních výsledků se Zemanem až dodnes Hašek popíral. Tvrdí, že tématem schůzky rozhodně nebyl "puč v ČSSD".

"Neveřejných schůzek se ve vrcholové politice koná poměrně hodně. V žádném případě nešlo o přípravu "puče v ČSSD", ale o neformální setkání levicových politiků," napsal Hašek.

Zdůraznil, že po úterním zklidnění situace v ČSSD po jednání jejího poslaneckého klubu, k němuž se snažil s Jeronýmem Tejcem přispět, "dnes prochází bohužel další vlna ataku". Podle Haška nyní strana potřebuje konsensus k jednání o vládě s účastí ČSSD.

"Atmosféra čarodějnických procesů či 50. let rozpoutávaná nyní v ČSSD ničemu takovému bohužel neprospěje," uvedl Hašek. Stejně jako on, také Tejc odmítá odstoupit ze stranických funkcí.

"Já to vnímám tak, že ta věc už je za námi. Myslím si, že se z toho někdo snaží udělat umělý problém, který rozhodně neprospěje atmosféře při hledání konsenzu třeba v poslaneckém klubu a vedení strany," řekl Tejc ČTK v reakci na výzvu šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD), aby účastníci schůzky odešli z vedení strany.

"Pro mě je to jednoduché, já jsem včera prošel velmi bouřlivým jednáním poslaneckého klubu a v tom poslaneckém klubu se diskutovala i tato věc, a přesto všechno jsem byl zvolen dvěma třetinami poslanců a poslankyň jako předseda," uvedl Tejc dále s tím, že by bylo zvláštní, kdyby na základě této podpory rezignoval den poté, zatímco předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tak na výzvu dvou třetin předsednictva neučinil.

Nyní je podle Tejce nutné zklidnit situaci a držet emoce na uzdě. Uvedl dále, že je připraven o celé záležitosti hovořit na čtvrtečním grémiu ČSSD. Místopředsedovi sociální demokracie Milanu Chovancovi, který jako první schůzku potvrdil, doporučil, aby spíše řešil svoji odpovědnost za volební kampaň, kde strana dosáhla "tragického výsledku". Prý to byl právě Chovanec, kdo chtěl setkání držet v utajení.

Chovanec, který byl volebním manažerem strany, dnes prohlásil, že by měl z vedení strany odejít buď on, nebo Michal Hašek, podle toho, kdo o setkání u prezidenta lhal. Chovanec jej přiznal, Hašek do dnešního dne opakovaně tvrdil, že se neuskutečnilo. Nakonec ale pod vzrůstajícím tlakem spolu se zbylou trojicí účastníků místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromachem, jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou a Tejcem schůzku přiznali.

Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola dnes potvrdili ČTK, že se zúčastnili povolební schůzky u prezidenta. Dosud to popírali, na rozdíl od pátého účastníka Milana Chovance, který přiznal, že se setkání zúčastnil. Hašek v doplňujícím omluvném vyjádření uvedl, že jeho cílem "rozhodně nebylo klamat veřejnost". Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by měli odstoupit ze stranického vedení.

O puči se v souvislosti se sobotní schůzkou začalo hovořit v neděli poté, co předsednictvo ČSSD vyzvalo šéfa strany Bohuslava Sobotku, aby přijal odpovědnost za volební výsledek a odešel z funkce. Ten to však odmítl a jednání svých spolustraníků označil za nedemokratické a pokus o puč. Statutární místopředseda ČSSD Hašek, který se v posledních dnech jasně stavěl proti Sobotkovi a za jeho odchod.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.4 + 25.1) *

Zpět na přehled