Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Hampl:Liberalizace železnice může pokračovat až po verdiktu ÚOHS

Hampl:Liberalizace železnice může pokračovat až po verdiktu ÚOHS

Hampl:Liberalizace železnice může pokračovat až po verdiktu ÚOHS

17.12.2012 08:14, Zdroj: ČTK

Praha - Další liberalizace železniční dopravy v Česku nastane, až antimonopolní úřad (ÚOHS) dořeší návrh, který u něj podaly České dráhy. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl první náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl. Dráhy si v souvislosti s tendrem o linku z Ostravy do Olomouce přes Krnov stěžovaly na údajně diskriminující podmínky a narušování jednotného síťového charakteru české železnice.

"Doufáme že ÚOHS meritorně rozhodne, a to rozhodnutí ÚOHS bude pro nás dalším vodítkem pro navazující linky, které by mohly být případně předmětem liberalizace," řekl Hampl s tím, že zatímco soukromí dopravci by chtěli tuzemskou železniční dopravu maximálně liberalizovat, České dráhy jsou proti liberalizaci, čímž si chtějí udržet své postavení.

Podle dřívějšího vyjádření ČD hrozí, že nově vstupující soukromé firmy si nebudou navzájem uznávat jízdní doklady, což by komplikovalo přestupy mezi jednotlivými linkami. Do vyřešení této stížnosti ÚOHS zakázal ministerstvu dopravy s vítězem výběrového řízení uzavřít smlouvu o provozu.

"Ministerstvo dopravy může nařizovat dopravcům, aby si povinně uznávali jízdenky jenom na těch tratích, kde si stát dopravu objednává," uvedl Hampl. To se podle něj však netýká například nejčastěji diskutované linky mezi Ostravou a Prahou. Přesto ministerstvo chce s dopravci o uznávání diskutovat.

Hampl dnes zároveň uvedl, že České dráhy minulý týden podaly na MD několik soudních podnětů, které mají zabránit zveřejňování údajů o tom, kolik činí nákladové a výnosové položky u jednotlivých tratí. Exministr dopravy Pavel Dobeš přitom prosazoval odtajnění těchto informaci, které jsou na základě smlouvy mezi státem a Českými drahami z roku 2010 tajné. Ministerstvo nyní bude podle Hampla čekat na předběžné opatření soudu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (40.9 + 24.9) *

Zpět na přehled