Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » H. Králové bude mít schodkový rozpočet, investovat chce 240 mil.

H. Králové bude mít schodkový rozpočet, investovat chce 240 mil.

H. Králové bude mít schodkový rozpočet, investovat chce 240 mil.

17.12.2018 17:14, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Stotisícový Hradec Králové bude mít v roce 2019 rozpočet se schodkem 20 milionů korun. Příjmy města budou 2,075 miliardy korun a výdaje 2,095 miliardy korun. Na investice město dá 240 milionů korun. Hlavní investicí má být stavba fotbalového stadionu. Schodek rozpočtu město vyrovná z peněz ušetřených v minulých letech, úvěr si brát nebude. Rozpočet dnes schválilo městské zastupitelstvo. Pro hlasovalo 24 z 36 přítomných zastupitelů.

Podle náměstkyně primátora pro ekonomiku Moniky Štayrové (ANO) v říjnu ustavená koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec neměla při tvorbě rozpočtu mnoho možností udělat v něm zásadní změny. Rozpočet tak podle ní vychází z rozhodování bývalého vedení města. Uvedla, že reálnější podobu rozpočet dostane v dubnu 2019, kdy bude známé vyúčtování roku 2018 a město bude vědět, jaký objem peněz přejde z roku 2018 do roku 2019.

Na stavbu fotbalové arény si město v rozpočtu vyčlenilo 180 milionů korun. Kdy stavba zhruba za dosud odhadovaných 400 milionů korun bez DPH skutečně začne, však zatím není jasné. Na konci listopadu zastupitelé na návrh nového vedení města zrušili již druhé výběrové řízení na stavební firmu. Vedení radnice slíbilo, že do tří měsíců udělá revizi tendru a soutěž, která se bude týkat stavby dvou tribun, vypíše znovu.

Zatím ani není jasné, kolik by měl stadion stát peněz. Primátor Alexandr Hrabálek (za ODS) dnes zastupitelům řekl, že městem oslovená specializovaná firma posoudí, jestli je nynější rozpočet odpovídající. Opozičním Pirátům se výdaj na stadion nelíbí. "Je to pro město příliš velká částka, příliš velké sousto," řekl lídr Pirátů Pavel Vrbický.

Druhou hlavní investicí města by v příštím roce měla být stavba lávky přes Labe u kongresového centra Aldis asi za 48 milionů korun. Město má na lávku stavební povolení a připravuje tendr na stavební firmu.

Prioritní investiční projekty, kterými jsou rekonstrukce historického Velkého náměstí, oprava panelákové Benešovy třídy a přestavba křižovatky Mileta, město zařadilo do rozpočtového výhledu na roky 2020 až 2022. Do všech tří let radnice například rozložila opravu Velkého náměstí s náklady 180 milionů korun.

Hradci Králové v uplynulých čtyřech letech výrazně klesly investice. Zatímco ještě v roce 2014 město investovalo téměř 550 milionů korun, v dalších letech následoval postupný pokles až na loňských 149 milionů korun.

Klesající investice se odrazily v tom, že Hradec o více než pětinu snížil své zadlužení a objem našetřených peněz na účtech ke konci roku 2017 zvedl na 1,34 miliardy korun. Rozpočty města skončily v letech 2014 až 2017 v souhrnném přebytku 635 milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.1 + 29.2) *

Zpět na přehled