Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora k 30.11. rezignoval

Generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora k 30.11. rezignoval

Generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora k 30.11. rezignoval

13.11.2012 14:24, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Generální ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Svatopluk Sýkora (57) rezignoval. Funkci opustí k 30. listopadu. ČTK to dnes oznámil mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Sýkora podnik, kterému patří polovina lesů v zemi, vedl od 1. ledna 2009. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) zatím vedením firmy pověří jednoho ze Sýkorovi podřízených ředitelů, řekla ČTK ředitelka odboru komunikace MZe Kateřina Böhmová. Do poloviny prosince by ministerstvo mělo vypsat otevřené výběrové řízení na ředitele LČR.

Rezignaci Sýkora předal Bendlovi v pondělí. "Navrhl skončení pracovního poměru dohodou. Ministr návrh přijal," uvedl Boublík bez podrobností.

Sýkorovo vedení se dostávalo pod stále větší tlak a kritiku. Na jaře Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) oznámil, že při kontrole v LČR zjistil porušení zákona u dvou veřejných zakázek. Nelíbilo se mu ani nakládání podniku s volnými penězi a výměny lesů v případě Radějovské obory. Lesy ČR závěry kontroly NKÚ odmítly a podaly trestní oznámení na představitele úřadu Jiřího Kalivodu.

"Za Sýkorova působení Lesům ČR výrazně stouply zisky, což je třeba hodnotit kladně. Zároveň jsou zde kauzy, které budou mít určitě dohru, a to je ta nepříjemnost," uvedl dnes na ČT24 Bendl. "Počítám s tím, že funkci generálního ředitele dočasně převezme náměstek. V řádu týdnu vypíšu otevřené výběrové řízení a vybereme v něm ředitele," řekl.

Policie podle deníku E15 v zakázkách na informační technologie LČR vyšetřuje, jak skončilo 340 milionů korun z plateb za zakázky u neprůhledných zahraničních firem, jež mají konta ve Švýcarsku. Lesy ČR spojitost s pozdějšími převody peněz ze zakázek odmítly. Podle E15 údajně existuje podezření, že IT zakázky za 1,136 miliardy korun zadané LČR byly úmyslně nadhodnoceny a mohly se jimi vyvádět peníze z podniku.

Zakázky LČR řeší i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Například za tendr z roku 2010 na dodávku ochranných pracovních prostředků LČR dostaly od něj nedávno pokutu milion korun. LČR se proti sankci odvolaly.

Vedení podniku kritizovali i politici. Poslankyně Kateřina Klasnová (VV) kvůli zakázkám LČR podala několik trestních oznámení. Vicepremiérka Karolína Peake (Lidem) v srpnu prohlásila, že vedení LČR je zralé na personální změnu.

"Já jsem tento krok očekával s tím, že to byla otázka času, protože po kontrole NKÚ nebyly dostatečně vysvětleny některé finanční kroky, které Lesy ČR provedly," řekl ČTK místopředseda sněmovního zemědělského výboru Ladislav Skopal (ČSSD). Domnívá se, že důvodem Sýkorova odchodu byla pochybení, která NKÚ zjistil. Výbor se kontrolou NKÚ ve státních lesích zabýval v dubnu. Vyzval ministerstvo zemědělství, aby věnovalo "zvýšenou pozornost" řešení zjištěných závěrů. Sýkora tehdy veškerá obvinění odmítl.

Sýkorův krok nepřekvapil ani Klasnovou. Vláda ale podle ní měla Sýkoru odvolat už před několika měsíci. "Domnívám se, že rezignace generálního ředitele Sýkory před středečním jednáním vlády o Lesích ČR je nejspíš politická dohoda. Nicméně očekávám vyvození i trestní odpovědnosti generálního ředitele Sýkory," řekla ČTK. Očekává, že bude odvoláno celé vedení Lesů ČR a obmění se dozorčí rada. Zvažuje, zda by neměla pohnat k trestní odpovědnosti vládu, zejména premiéra za údajnou dlouhou nečinnost.

Další místopředseda zemědělského výboru Jiří Papež (ODS) řekl ČTK, že Sýkorova rezignace pro něj není příliš dobrá zpráva. "Protože já jsem pana Sýkoru považoval za schopného ředitele, jenž vyvedl státní podnik ze složité situace, do níž se kdysi dostal v souvislosti s výběrovými řízeními a jejich kritikou ze strany ÚOHS a některých podnikatelských subjektů," řekl Papež. Míní, že manažersky Sýkora svou roli zvládl.

Hospodářský výsledek firmy se pod Sýkorovým vedením výrazně zvýšil. LČR plánují v příštím roce hrubý zisk více než šest miliard korun. Znamenalo by to nový nejvyšší zisk v historii podniku. Na tvorbu zisku by přitom prý neměl mít vliv ani nedávný krach největšího obchodního partnera podniku, české lesnické jedničky Less & Forest. Letos podnik očekává hrubý zisk 5,5 miliardy korun, loni měla profit 5,28 miliardy Kč. Před Sýkorovým nástupem do funkce měl podnik zisky v řádu stomilionů korun.

Růst zisků Lesy ČR přičítají restrukturalizačnímu programu a novému systému tendrů a prodeje dřeva. Vítězné firmy dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu, dřevo od podniku za cenu dosaženou v soutěži kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat.

Kritici postupu LČR namítají, že spojením soutěže na služby a soutěže na dřevo vzniká neprůhledné prostředí, jež umožňuje vítězství spekulativním nabídkám. Podnik argumentuje tím, že zavedl tržní a transparentní soutěžní podmínky veřejných zakázek, kdy všichni zájemci ceny nabízejí dobrovolně.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.2 + 49.9) *

Zpět na přehled