Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Fuksa vyzval LČR, aby pozastavily některá výběrová řízení

Fuksa vyzval LČR, aby pozastavily některá výběrová řízení

Fuksa vyzval LČR, aby pozastavily některá výběrová řízení

23.7.2010 09:12, Zdroj: ČTK

Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) dnes vyzval vedení státního podniku Lesy ČR (LČR), aby pozastavilo veškerá probíhající i plánovaná výběrová řízeni, u nichž nehrozí nebezpečí z prodlení. Fuksa zároveň nechá všechna aktuální výběrová řízení podniku prověřit auditem. Po dnešním jednání ministra s managementem podniku to ČTK řekla mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková.

Ministr tím chce zefektivnit fungování státního podniku, jenž ovládá polovinu lesů v zemi, a zprůhlednit zadávání zakázek. "Podniknu razantní kroky k tomu, aby Lesy České republiky přestaly být černou ovcí státní správy, která je soustavně propírána médii za podezřelá výběrová řízení a pochybné projekty," uvedl Fuksa.

Lesy ČR přes svého mluvčího Zbyňka Boublíka ČTK sdělily, že vyjádření ministerstva k dnešní schůzce nebudou komentovat. Podnik tak například na dotaz ČTK nesdělil, kterých zakázek by se zastavení výběrových řízení mělo dotknout.

"V první fázi uděláme pořádek v oblasti správy a řízení společnosti, to by měl být poměrně rychlý proces. V druhé fázi pak nalezneme řešení několik let se vlekoucího problému zadávání zakázek na těžbu dřeva," upřesnil ministr Fuksa svůj záměr. "Personální otázky nejsou na pořadu dne a nebyly předmětem dnešního jednání," uvedla na doplňující dotaz ČTK Dvořáčková. Řešení problému s tendry podle Fuksy bude komplikovanější vzhledem k panujícím odborným sporům v oboru.

Výstupy z auditu prověří tým vedený prvním náměstkem Romanem Bočkem. "Poté tento ministerský tým vyhodnotí již probíhající zakázky a navrhne zásahy u těch, které nepřináší výsledky odpovídající nákladům," řekla Dvořáčková. Ministr managementu LČR zároveň uložil vypracovat nový systém zadávání zakázek na principu naprosté transparentnosti, včetně využití elektronických aukcí.

"Náš stát na tom není finančně dobře. Zajistím, aby největší státní podnik v resortu zemědělství neplýtval penězi v době, kdy hrozí, že zemědělcům budeme muset krátit dotace," poznamenal Fuksa.

LČR v polovině května po vlně výhrad zrušily obří tendr na lesnické práce po roku 2011 za zhruba 16 miliard korun. Tendr kritizovali politici, ekologové, lesnické firmy a výhrady k němu měl i antimonopolní úřad. Začátkem týdne podnik uvedl, že má už připravenou zadávací dokumentaci k novému tendru.

V minulosti podnik v některých zakázkách podle rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže chyboval. Například letos podnik dostal od antimonopolního úřadu pokutu 160.000 korun za chyby při nákupu limuzín Audi. Lesy se proti tomu chtějí odvolat k soudu. Chyby podniku antimonopolní úřad pokutoval i u zakázek na výpočetní techniku a výběr právní kanceláře.

Současný generální ředitel Svatopluk Sýkora vede podnik od ledna 2009, kdy jej do funkce jmenoval tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Od roku 2003, kdy tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD) odvolal dlouholetého šéfa LČR Jiřího Olivu, je Sýkora šestým mužem v čele LČR. Všichni Olivovi nástupci se nějakým způsobem potýkali s problematikou tendrů na lesnické práce.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.1 + 10.5) *

Zpět na přehled