Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Fuksa: Lesy ČR vypíší na podzim jednoroční tendry na rok 2011

Fuksa: Lesy ČR vypíší na podzim jednoroční tendry na rok 2011

Fuksa: Lesy ČR vypíší na podzim jednoroční tendry na rok 2011

18.8.2010 20:03, Zdroj: ČTK

Státní Lesy ČR vyhlásí na podzim jednoroční tendry na těžbu dřeva v roce 2011, které budou jednokolové a hlavním kritériem má být nabídnutá cena. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Původní obří tendr v hodnotě 16 miliard korun, který kritizovali politici, ekologové, lesnické firmy a výhrady k němu měl antimonopolní úřad, Lesy ČR zrušily v polovině května. Firmě patří polovina lesů v zemi, podle zrušených tendrů se v nich mělo pracovat od ledna 2011.

Menším zpracovatelům dřeva se ani nový způsob výběrového řízení nelíbí a uvažují o tom, že zašlou stížnost antimonopolnímu úřadu. Hrozí podle nich, že budou na trhu diskriminováni. "Rozhodnutí ministra je velmi špatnou zprávou pro stát, vládu i dřevozpracující průmysl," řekl dnes ČTK prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný.

Jednoroční tendry na těžbu dřeva ve státních lesích v roce 2011 budou ve 108 lesnických celcích vypsány na podzim podle zpřísněného zákona o zadávání veřejných zakázek okamžitě poté, co v polovině září vstoupí tato norma v platnost. Lesnické firmy podle Fuksy koupí dřevo a budou ho samy dále zpracovávat a obchodovat s ním. Část dřeva ale bude smluvně blokována pro menší regionální zpracovatele.

Nyní se ve státních lesích hospodaří podle systému tendrů na roky 2008 až 2010, jejichž platnost vyprší v závěru letošního roku. Těžařské firmy prodávají polovinu vytěženého dřeva, druhou polovinu dřeva prodávají Lesy ČR. Pravidla zrušených tendrů počítala s tím, že asi 90 procent vytěženého dřeva prodají samy těžařské firmy.

Valný tvrdí, že dřevozpracovatelé po vypsání nových tendrů nebudou moci nakupovat dřevo přímo od státního podniku, takže budou diskriminováni. "Tento způsob prodeje je navíc pro stát méně ekonomicky výhodný, protože (lesnické) firmy samy určují objem a kvalitu dřeva a je v jejich přirozeném zájmu stát šidit," podotkl Valný.

Tendry podle Valného budou netransparentní, jelikož není oddělena soutěž na nákupu lesnických služeb od soutěže na prodej dřeva. "Rozhodnutí navíc jde proti koaliční smlouvě, protože redukuje počet územních jednotek z 257 na 108. Malým a středním firmám se tak uzavře trh v oblasti státního lesního majetku, jelikož tendr je koncipován ve prospěch těch největších," podotkl Valný.

Generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora snížení počtu územních jednotek na 108 zdůvodnil tím, že odpovídají počtu lesních hospodářských celků, což zjednoduší celý systém. "Jednotky jsou zhruba od 700 do 20.000 hektarů, takže si myslíme, že každá firma si tam najde to, na co má," podotkl Sýkora.

MZe v následujících měsících podle Fuksy vypracuje a předloží vládě ke schválení dlouhodobou koncepci Lesů ČR, podle které pak budou vypsány transparentní dlouhodobé zakázky na těžbu dřeva. Mze nyní společně s odborníky vyhodnocuje modely prodeje dřeva, aby co nejlépe nastavilo parametry dlouhodobého tendru. "Chci, aby vypsání tendru podle schválené koncepce proběhlo nejpozději do poloviny března příštího roku," dodal ministr.

Základním zadáním pro koncepci Lesů ČR je podle MZe vyloučit privatizaci státních lesů, vyloučit dlouhodobé pronájmy a pokračovat v zadávání péče o les a těžbu dřeva soukromým firmám. "K rozhodnutí během přípravy koncepce naopak zůstávají tři strategické otázky: zda má být spojena či oddělena péče o les a těžba dřeva, zda má se dřevem obchodovat státní podnik nebo těžařské společnosti a podle jakých kritérií budou rozdělovány zakázky na těžbu dřeva," uvedlo MZe.

Kritici původního tendru v hodnotě 16 miliard korun, který se měl týkat let 2011 až 2020, například tvrdili, že na zakázku dosáhne jen několik velkých firem. Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se nelíbily hlavně příliš přísné kvalifikační podmínky, jimiž podnik omezoval počet uchazečů ve výběrovém řízení. Lesy ČR následně sdělily, že podmínky podle doporučení úřadu upraví.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.8 + 22.2) *

Zpět na přehled