Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » FT: Vítězem voleb v Česku je Babiš, Zeman svou moc nyní posílí

FT: Vítězem voleb v Česku je Babiš, Zeman svou moc nyní posílí

FT: Vítězem voleb v Česku je Babiš, Zeman svou moc nyní posílí

27.10.2013 13:42, Zdroj: ČTK

Londýn - Nejasný výsledek českých parlamentních voleb ještě více posílí prezidenta Miloše Zemana, který svou moc rozšiřuje i přes omezené ústavní výsady. Napsal to britský list The Financial Times. Deník stejně jako ostatní zahraniční média považuje za největšího vítěze miliardáře Andreje Babiše, který zůstal jen v těsném závěsu za první sociální demokracií.

"Zeman, první český prezident, který vzešel ze všelidového hlasování, i přes omezená ústavní privilegia stále rozšiřuje pravomoci svého úřadu," poznamenal britský deník. Zároveň připomněl, že hlava státu dokázala prosadit technokratickou vládu po pádu kabinetu premiéra Petra Nečase a že i nyní při budování vládní koalice bude hrát důležitou roli.

The Financial Times rovněž analyzuje nepřesvědčivé vítězství socialistů, za kterým vidí znechucení voličů z korupčních skandálů mezi příslušníky zavedených stran a také "nemastnou, neslanou" předvolební kampaň socialistického šéfa Bohuslava Sobotky.

"Před volbami průzkumy ukazovaly na sociálnědemokratickou vládu podporovanou komunisty. Nyní se Sobotka bude mít co ohánět, aby dal dohromady koalici," míní list. Zároveň svým čtenářům vysvětluje, že nereformovaní čeští komunisté se ziskem 14,9 procenta hlasů jsou jediní, kteří si v regionu ponechali své jméno.

Deník je přesvědčen o klíčové roli Babiše, ačkoli "není jasné, zda bude pracovat s levicí, nebo pravicí". Ještě v předvolebním rozhovoru s The Financial Times prohlásil, že je připraven setrvat v opozici.

The Financial Times se v textu zmínil i o Úsvitu přímé demokracie, dalším nováčkovi, který pronikl do Poslanecké sněmovny. Stranu označil za "nacionalistickou a protiromskou" a poznamenal, že v jejím čele stojí "japonsko-český politik" Tomio Okamura.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.1 + 49.0) *

Zpět na přehled