Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Firmy Retia a Eldis by se mohly podílet na vozidlech pro armádu

Firmy Retia a Eldis by se mohly podílet na vozidlech pro armádu

Firmy Retia a Eldis by se mohly podílet na vozidlech pro armádu

11.7.2018 13:51, Zdroj: ČTK

Pardubice - Evropský výrobce obrněných pásových a kolových vozidel General Dynamics European Land Systems (GDELS) začal dnes jednat o možné spolupráci s pardubickými společnostmi Retia a Eldis. V současné době se Retia už na jednom projektu, který souvisí s GDELS, podílí. Jde o výrobu velitelských a spojovacích verzí dvou desítek vozidel Pandur, na které ministerstvo obrany s firmou Tatra Defence Vehicle uzavřelo smlouvu v loňském roce, řekl novinářům Andrej Čírtek, mluvčí holdingu Czechoslovak Group (CSG), do nějž obě pardubické firmy patří.

"To jsou právě ty nejnáročnější verze vozidel, které jsou ještě náročnější než bojové, protože tam máte špičkové elektronické, komunikační či průzkumné vybavení. Retia dokáže vyvinout systém řízení a velení a zastavit ho do toho vozidla," uvedl Čírtek.

GDELS je jednou z firem, která armádě nabízí dodávku více než 200 pásových bojových vozidel pěchoty ASCOD místo současných BVP. Hodnota zakázky může být až 53 miliard korun, projekt je nyní ve fázi vytváření zadávací dokumentace. Podle Čírtka by účast na dodávkách pro české firmy znamenala práce s vysokou přidanou hodnotou, neboť se nejedná jen o výrobu, ale i o vývoj high-tech systémů.

Do holdingu CSG patří kromě Tatra Defence Vehicle od roku 2016 pardubický výrobce radarů a systému řízení a velení Retia. Vloni CSG koupil výrobce letištních radarů Eldis Pardubice.

Společnost General Dynamics European Land Systems je evropským výrobcem obrněných pásových i kolových vozidel, který je součástí americké skupiny GD Corporation. Má má výrobní závody v Německu, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku. V Česká má zastoupení již více než deset let. Armádám Rakouska, Španělska, Velké Británie a dalších zemí dodává kolová i pásová vozidla.

GDELS dodala Armádě ČR 107 kolových obrněných transportérů Pandur II 8x8 CZ za 11,7 miliardy korun na základě smlouvy uzavřené v roce 2009.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.6 + 12.2) *

Zpět na přehled