Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Firma stanula před soudem za fiktivní zvyšování nákladů

Firma stanula před soudem za fiktivní zvyšování nákladů

Firma stanula před soudem za fiktivní zvyšování nákladů

27.5.2019 09:56, Zdroj: ČTK

Ostrava - Krajský soud v Ostravě se začal zabývat případem ostravské firmy Kadamo a jejího ředitele Tomáše Doležala. Podle obžaloby si společnost uměle navyšovala náklady nákupem předražené reklamy, aby platila nižší daně. Stát na daních připravila o 40 milionů korun, tvrdí obžaloba. Podle státního zástupce Víta Koupila se firma zapojila do řetězce vymyšleného organizovanou skupinou kolem společnosti Propag Storm. Doležal obžalobu odmítá, hrozí mu až deset let vězení.

Propag Storm všechno řídila. Její představitelé a další klienti jsou souzeni samostatně. Firma spolupracovala s několika agenturami a prodávala výrazně předraženou reklamu. "Firmám pak vracela mimo jakoukoliv daňovou evidenci 80 procent údajně investovaných prostředků," řekl Koupil.

Předraženou reklamu na různá sportovní utkání nakupovalo více firem. Společnost Kadamo podle obžaloby byla jednou z nich v letech 2008 až 2014. Peníze, které Doležal takto získal, se podle obžaloby pokusil legalizovat.

"V úmyslu zastřít kriminální minulost získaných prostředků je vložil na své účty v bance," uvedl Koupil. Dodal, že za část peněz nakupoval cenné papíry. Doležal se podle žalobce dopustil zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, legalizace výnosů z trestné činnosti a zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině.

Doležal obžalobu odmítá. "Měli jsme s firmou Propag Storm uzavřené smlouvy. Žádné vratky neexistovaly," řekl a tvrzení obžaloby označil za spekulace. Zmocněnec firmy Kadamo Miloslav Kijas dnes před soudem vyjádřil názor, že obžaloba není způsobilá k projednání u soudu. Zpochybnil hlavně vyčíslení škody.

Policie případ odhalila, když vyšetřovala korupční kauzu ostravského lobbisty Martina Dědice. Ten je souzen v jiném případu za ovlivňování veřejných zakázek v Ostravě. Údajně patřil mezi menší klienty skupiny Propag Storm.

Na počátku řetězce byly společnosti Vlastislava Přečka, které od sportovních svazů nakoupily reklamní práva na konkrétní sportovní utkání či turnaje. V řetězci pak bylo několik dalších nastrčených firem, přes něž se cena výrazně zvedla. Zapojená firma zaplatila podle faktur až desetinásobek původní ceny. Přibližně 80 procent ale vždy dostala zpět. V hlavní větvi této reklamní kauzy je obžalováno 23 lidí. Škoda přesahuje 380 milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.5 + 46.9) *

Zpět na přehled