Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 23. 1. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Firma Colas neuspěla ani napodruhé u soudů proti ÚOHS

Firma Colas neuspěla ani napodruhé u soudů proti ÚOHS

Firma Colas neuspěla ani napodruhé u soudů proti ÚOHS

1.2.2018 11:31, Zdroj: ČTK

Brno - Stavební společnost Colas CZ neuspěla ani napodruhé u soudů se svou stížností proti přepadovému šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v jejím sídle. Její stížnost zamítl po Krajském soudu v Brně i Nejvyšší správní soud (NSS). ČTK to zjistila z jeho webu. Případ souvisí s kartelem stavebních firem, za který padly pokuty v celkové výši 300 milionů korun. Colas CZ měl zaplatit 50,3 milionu. Jeho vyjádření ČTK zjišťuje.

"Žalobce se domáhal ochrany proti tvrzenému nezákonnému zásahu žalovaného, tedy provedeného šetření ÚOHS ve společnosti. Krajský soud v Brně odmítl žalobu z důvodu opožděnosti, což NSS potvrdil," uvedla k případu mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Sigmundová.

Celý případ ale ještě neskončil, protože stavební firmy podaly v odlišném řízení žaloby ke krajskému soudu v Brně ohledně výsledného rozhodnutí ÚOHS s pokutami. Některé z nich ji zatím ani neplatily, protože soud přiznal odkladný účinek žalob. Není jasné, zda je Colas mezi nimi.

Celkem ÚOHS uložil pravomocně pokuty za 300,7 milionu. Firmy podle úřadu koordinovaly svoje nabídky při výběrových řízeních v Jihočeském kraji a na Vysočině. Největší pokutu, 76,8 milionu, dostala Swietelsky stavební s.r.o. Druhou nejvyšší sankci má Hochtief (65,3 milionu), Colas CZ má zaplatit 50,3 milionu, Lesostavby Třeboň 3,4 milionu, Radouňská vodohospodářská společnost 2,5 milionu, VIDOX s.r.o. 31,5 milionu, DAICH spol. s r.o. 1,4 milionu, VIALIT Soběslav 136.000 Kč, AVE CZ odpadové hospodářství 10,8 milionu a KOSTKA JH 144.000 Kč.

Úřad zajišťoval důkazy při přepadových kontrolách. Dokumenty, které zajistil, prý svědčí o koordinaci postupu firem u 11 regionálních zakázek. Mezi důkazy byly třeba e-maily, prostřednictvím kterých si firmy zasílaly krycí nabídkové rozpočty. Kontroloři nalezli i nabídkové rozpočty konkurentů uložené v počítači z data předcházejícího podání nabídek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.3 + 11.2) *

Zpět na přehled