Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Firemní školky by mohlo ze 60 % dotovat ministerstvo

Firemní školky by mohlo ze 60 % dotovat ministerstvo

Firemní školky by mohlo ze 60 % dotovat ministerstvo

21.2.2011 15:01, Zdroj: ČTK

Ministerstvo školství plánuje přispívat firemním školkám 60 procenty na provoz, mělo by to podpořit vznik těchto zařízení. Novinářům to dnes řekl ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, že peníze na to by vzali z úspor. Pokud plán projde, mohl by systém začít fungovat od září. Na školky chce ministerstvo vyhradit až 200 milionů korun. Podle Terezie Pemové, která pomáhá se zakládáním podnikových školek, je ale potřeba celý soubor opatření, jinak se firmy do podobných projektů nepohrnou.

 
 

"Firemní školky by přešly pod ministerstvo školství," uvedl Dobeš. Aby podnikové mateřinky mohly být zařazeny do sítě škol a dostaly finanční podporu, musely by splňovat určitá kritéria, například ohledně hygienických norem nebo kvalifikovanosti učitelek. Také by musely vyučovat podle rámcového vzdělávacího programu ministerstva školství.

Hustější síť firemních školek by podle ministra mohla vyřešit i problém s péčí o děti mladší tří let. Obecní mateřské školy jsou totiž otevřeny až od tří let věku dítěte a jeslí je minimum. Původně se sice plánovalo, že by mohly do školek chodit i děti mladší, to však bude vyžadovat odlišné zařízení i vzdělání učitelek. "Firemní školky by na toto mohly reagovat mnohem dříve," myslí si ministr.

"Nemyslím si, že ty firmy rychle vyřeší problematiku dvouletých dětí," řekla ale ČTK Pemová ze sdružení Hyperaktivita, které pomáhá se zakládáním podobných zařízení. Firmy prý totiž nebrzdí jen peníze, spolu se školkou musejí třeba vytvořit částečné úvazky pro zaměstnané rodiče, protože málokterý z nich chce nechávat takto malé děti ve školce po celou pracovní dobu. Firmám by prý hodně pomohlo, kdyby jejich zařízení nemusela splňovat tak přísné hygienické normy, případně si péči o děti zaměstnanců mohly odečíst z daní. Ani ve firemní školce ale podle Pemové nesmí klesnout kvalita vzdělávání, "hlídárnu" by prý rodiče stejně moc nevyužívali.

Peníze na podporu podnikových školek chce Dobeš získat z úspor v resortu, například rušením a slučováním poloprázdných středních škol nebo snížením byrokracie. Celkem by prý chtěl takto ušetřit asi jednu miliardu korun, na školky pak chce vyhradit 100 až 200 milionů. Pokud by plán posvětila koalice, mohl by prý nový systém fungovat už od září, nejpozději však od ledna 2012. Podle Dobeše by opatření bylo účinné zejména ve velkých městech a satelitních městečkách, kde jsou obecní školky buď přeplněné, nebo úplně chybí.

Firemních školek je v Česku málo, má ji třeba výrobce nemocničních lůžek Linet, ČVUT nebo Raiffeisenbank. Vznik firemních školek často brzdí přísné normy, které musí zřizovatel splnit, a někdy také peníze.

Podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) vzrostl mezi roky 2003 až 2008 počet předškoláků o více než 15.000, ubylo však 258 školek. Obce školky často rušily, protože ve druhé polovině 90. let klesala porodnost a dětí bylo málo. Od roku 2003 však populační křivka prudce rostla, rodit totiž začaly silné populační ročníky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.8 + 45.9) *

Zpět na přehled