Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Finská policie se zajímá o kauzu minometné zakázky pro Patrii

Finská policie se zajímá o kauzu minometné zakázky pro Patrii

Finská policie se zajímá o kauzu minometné zakázky pro Patrii

22.9.2010 09:29, Zdroj: ČTK

Finská policie si v Česku vyžádala informace k případu fingované objednávky minometných obrněných vozů od finské zbrojovky Patria. Bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva o koupi podle deníku MfD neoprávněně jednal s cílem získat velkou provizi. Finské kriminalisty ale na kauze zajímá hlavně forma zapojení Patrie, případně způsob, jakým měly být ilegální provize vyplaceny. Zvažují možnost, zda by dosavadní vyšetřování proti zbrojovce za údajnou korupci v jiných případech mohlo být rozšířeno i o tuto kauzu, napsala dnes agentura APA. 
    

Převážně státní zbrojovka Patria je ve Finsku vyšetřována za údajné uplácení při kontraktech se Slovinskem, Chorvatskem a Egyptem na dodávky obrněných transportérů. Šéf vyšetřovatelů Kaj-Erik Björkqvist potvrdil dnes rakouské agentuře APA, že Prahu požádal o informace v aféře kolem fingované česko-slovenské objednávky na minometné obrněnce. 
    

Rakouská média se o záležitost Patrie zajímají proto, že jejich vlastní zbrojovka Steyer, která si s Patrií konkuruje, je v obdobném podezření z uplácení za objednávky obrněnců. Česká armáda koupila obrněné transportéry Pandur u rakouské firmy, kontrakt je médii považován za předražený a neprůhledný
    

Případ odhalil koncem srpna deník MfD. Podle něj Kopřiva zodpovědný za nákup zbraní v tichosti chystal spolu s lobbistou Josefem Jindrou nákup 25 obrněných vozů, tentokrát s minometnou věží. S cílem vyhnout se výběrovému řízení chtěl Kopřiva projekt prezentovat jako společný se Slováky. Podle směrnic EU totiž není v případě spolupráce dvou států nutné výběrové řízení. Obří armádní zakázku měla podle Kopřivových a Jindrových plánů získat finská společnost Patria, a také zaplatit provizi. 
    

Ta měla být vyfakturována "systémem zahraničí-zahraničí jako nějaká sportovní akce". Úplatek by nedorazil na české účty a finská společnost by navíc mohla zanést "výdaj" oficiálně do svého účetnictví jako sponzoring sportovní akce, ve skutečnosti pouze virtuální. Míra provize měla záviset na celkovém objemu zakázky. Po odhalení celé věci deníkem MfD ministr obrany Alexandr Vondra odvolal Kopřivu okamžitě z funkce. Od té doby je záležitost vyšetřována.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.9 + 37.5) *

Zpět na přehled