Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Film ukazuje Rašína jako muže, který na sebe bral zodpovědnost

Film ukazuje Rašína jako muže, který na sebe bral zodpovědnost

Film ukazuje Rašína jako muže, který na sebe bral zodpovědnost

2.10.2018 12:40, Zdroj: ČTK

Praha - Dvoudílný film Rašín pojednávající o konci Rakouska-Uherska a vzniku amostatného Československa ukazuje osudy Aloise Rašína a také Karla Kramáře. Snímek mimo jiné zobrazuje názorové rozdíly mezi českými politiky působícími během první světové války v bývalém Rakousku-Uhersku a Tomášem Garriguem Masarykem a Edvardem Benešem, kteří působili v zahraničí. Film scenáristy a režiséra Jiřího Svobody uvede Česká televize (ČT) 14. a 21. října.

Snímek začíná scénou, kdy byl Rašín, první československý ministr financí a funkcionář Československé národní demokracie, smrtelně zraněn při atentátu v roce 1923.

"Rašín byl osobnost, jakou jsme podle od té doby v dějinách neměli. To, že ho někteří lidé neměli rádi, bylo dáno tím, že na sebe bral odpovědnost za rozhodnutí, která udělal. A nenechal je rozmělňovat tím, že by do nich mluvilo mnoho lidí," řekl ČTK Svoboda. "Byl ministrem financí jen šest měsíců v roce 1919 a za tu dobu dokázal provést odluku měny, což byl v té době famózní krok. Protože jinak by Československo podobně jako Rakousko a Německo postihla hyperinflace. Pravdou je, že to prováděl autokraticky," dodal.

Rašín se do historie zapsal také tím, že napsal text prvního zákona nově vzniklého státu. V příběhu se Kramář a Rašín názorově střetávají, přesto se sejdou v jedné cele rakousko-uherské věznice a nakonec i ve vládě nově vzniklé republiky.

Rašína hraje Ondřej Vetchý, do role ministerského předsedy Kramáře byl obsazen Miroslav Donutil. "Kdyby takový člověk, jako byl Alois Rašín, byl dnes v jakékoliv instituci a měl možnost tu instituci spoluvytvářet a spolurozhodovat o ní, tak jsem si naprosto jistý, že by se v ní neztratil ani jeden špendlík a žádný tendr by nevyvolal pochybnosti," řekl Vetchý.

Film rekonstruuje Rašínův život na základě deníků jeho manželky. Svoboda byl v kontaktu s Rašínovou pravnučkou Karolinou Breitenmoser-Stransky, která žije ve Švýcarsku. Ta mu poskytla cenné dokumenty a na několik hodin mu půjčila i deník Rašínovy manželky. Režisér Svoboda už před mnoha lety natočil v cyklu kriminálních případů hraný dokument o atentátu na Rašína.

"S Rašínem pana Svobodu spojuje i atentát, i když v jeho případě se to nepovedlo," připomněl ředitel vývoje nových pořadů ČT a kreativní producent filmu Jan Maxa. V prosinci 1992 Svobodu, tehdejšího předsedu KSČM, napadl a vážně zranil neznámý útočník s karnevalovou maskou na obličeji. Pobodal také jeho dceru, která otce bránila.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.2 + 33.9) *

Zpět na přehled