Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Filip: Vondra byl lobbistou, měl by dát svou funkci k dispozici

Filip: Vondra byl lobbistou, měl by dát svou funkci k dispozici

Filip: Vondra byl lobbistou, měl by dát svou funkci k dispozici

13.9.2010 09:09, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) je spojen s lobbyistickou společností a v souvislosti s vyšetřováním pochybných armádních zakázek by měl dát k dispozici svou funkci, myslí si předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté podporují návrh ČSSD na svolání mimořádné schůze sněmovny o armádních zakázkách a jsou i pro vznik poslanecké vyšetřovací komise v této věci. Ministr Vondra Filipova tvrzení v  diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi "rozhodně odmítl". Je i proti schůzi poslanců a ustavení vyšetřovací komise.

Podle ministra by "přiměřené divadlo na parlamentní půdě", které organizuje opozice, jen odvádělo pozornost od skutečné práce. V sekci vyzbrojování svého ministerstva nařídil hloubkovou kontrolu, na ministerstvu také probíhá forenzní audit v majetkové sekci. Jeho první výsledky má mít Vondra k dispozici ještě do konce tohoto měsíce.

"Pokud pan ministr uvažoval o tom, že usekne chapadla té chobotnice. Tak je otázka, jestli on sám by nezvážil odchod z funkce," řekl v diskusi Filip. Pochválil ministra za odvolání náměstka Jaroslava Kopřivy, jehož v médiích probírané jednání o provizi za nákup mobilních minometů poslední kauzu odstartovalo.

Uvedl, že Vondra byl jednatelem lobbyistické firmy Dutko World Wide v České republice. "Je součástí amerického lobbyistického impéria a jeho tlak na nákupy od General Dynamics jsou známé v tomto ohledu," poznamenal předseda českých komunistů. Z lobbingu ve prospěch této americké firmy, majitele výrobce transportérů Pandur, které se nakonec rozhodlo pořídit i české ministerstvo obrany, už dříve Vondru nařkl jeho kolega v koaliční vládě a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Mně od KSČ nikdy v životě nepřekvapilo nic a nepřekvapuje mne to ani tentokrát. Je to naprostý nesmysl. Já nastupuji na ministerstvo obrany nikoliv, že bych odstupoval. Já chci ten systém změnit," reagoval ministr. Na úřad prý přivedl nové lidi a snaží se umožnit úřadu nakupovat bez prostředníků a omezovat tak právě vliv různých lobbyistických skupin.

"Nehorázné pomluvy" o něm prý šíří lidé, kterým tato jeho snaha vadí. Vondra je v obchodním rejstříku veden jako jednatel společnosti Dutko Worldwide Prague od června 2005 do října 2006. "Já jsem nebyl součástí žádného lobbingu, pokud jde o zbrojní zakázky. Kdysi dávno jsem dělal konzultační práce ale v úplně jiné oblasti," vysvětlil dnes v televizi. Pražská firma Dutko podle něj nikdy neměla žádný vztah s General Dynamics.

Filip reagoval prohlášením, že mateřská americká společnost Dutko má s General Dynamics uzavřenou smlouvu o lobbingu. "To je zveřejněný údaj z roku 2003 nebo 2004, můžu se podívat do svých záznamů," dodal. Vondra by měl podle něj kvůli lobbingu odejít z funkce, pokud poslanecká vyšetřovací komise nevznikne.

Předseda českých komunistů v souvislosti s návrhem, aby ministr odešel, připomněl také případ někdejšího generálního tajemníka NATO Willyho Claese, který v roce 1995 resignoval, když se provalilo jeho dřívější přijetí úplatku v souvislosti s pořízením vrtulníků pro belgickou armádu.

Společnost Dutko Worldwide Prague vedla do letošního května někdejší poslankyně a mluvčí ODS Jana Marcová. Nyní je firma v likvidaci.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 2.33, počet hlasů: 3.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.9 + 22.1) *

Zpět na přehled