Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Exposlanec Šnajdr se sám přihlásil policii, byl zadržen a obviněn

Exposlanec Šnajdr se sám přihlásil policii, byl zadržen a obviněn

Exposlanec Šnajdr se sám přihlásil policii, byl zadržen a obviněn

15.6.2013 08:44, Zdroj: ČTK

Praha - Exposlanec ODS Marek Šnajdr se včera sám po 15:00 hodině přihlásil policii, následně byl zadržen a obviněn. ČTK to řekl jeho obhájce Lukáš Trojan. Podle žalobců s dalšími dvěma bývalými poslanci ODS, Petrem Tluchořem a Ivanem Fuksou, figuruje v případu korupce. Tluchoře a Fuksu zadržené s dalšími lidmi při rozsáhlém zátahu policie také obvinila, Šnajdr byl doposud v zahraničí. Celkem bylo zadrženo už devět lidí, a z toho osm obviněno.

"Podle dohody se po 15:00 dostavil na policii, kde byl zadržen a obviněn," prohlásil advokát. Kriminalisté někdejšího poslance viní z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, tedy ze stejných trestných činů jako Tluchoře s Fuksou. "Je to naprosto stejné," uvedl Trojan. Bývalý člen dolní komory Parlamentu ale trestnou činnost odmítá. "Objektivně to není trestný čin," domnívá se právník. Proti stíhání již podal stížnost.

Podle něho Šnajdr vypovídal, nyní jej policejní eskorta veze do Ostravy, kde další obvinění čekají na soudní jednání o vzetí do vazby. Advokát prý ovšem neví, zda i na exposlance chtějí žalobci vazbu uvalit. "Je to ale velmi pravděpodobné," podotkl Trojan.

Šnajdr spolu s někdejším šéfem poslaneckého klubu ODS Tluchořem a bývalým ministrem zemědělství Fuksou podle vyšetřovatelů dostali nabídku členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, která je motivovala k tomu, aby se vzdali poslaneckých mandátů. Trojice složila mandáty loni v listopadu kvůli sporům o vládní daňový balíček. S pomocí hlasů poslanců, kteří je ve Sněmovně nahradili, pak vláda balíček prosadila a zažehnala několikatýdenní vládní krizi.

Policisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali od středeční noci v Praze, středočeském a východočeském regionu. Při akci zadrželi kromě zmíněných exposlanců ještě například šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Janu Nagyovou nebo současného šéfa vojenské tajné služby Milana Kovandu a jeho předchůdce Ondreje Páleníka. Nagyová čelí obvinění z organizování zneužití pravomoci úřední osoby, když kvůli svému soukromému zájmu nechala údajně sledovat tři lidi vojenskou rozvědkou, a obvinění z podplácení kvůli nabídkám pro tři tehdejší poslance ODS.

 

Vizitka Marka Šnajdra (38):

Bakalář ekonomie z pražské VŠE se dlouhodobě pohybuje v oblasti zdravotnictví. V letech 1999 až 2006 pracoval ve farmaceutických firmách Merck Sharp & Dohme IDEA a Pfizer, kde byl členem vrcholného vedení. V září 2006 se stal prvním náměstkem tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Patřil mezi architekty reformy zdravotnictví, vystupoval proti zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví a obhajoval vládní reformní zákony. Od září 2006 předsedal správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny

Z ministerstva odešel v květnu 2010, kdy se stal poslancem za ODS. Zasedal ve zdravotnickém výboru, jehož byl místopředsedou. Loni na podzim patřil mezi "rebelující" poslance ODS a byl jedním z trojice zákonodárců, kteří před konečným hlasováním o daňovém balíčku rezignovali na mandát. Nedlouho poté odešel i z čela správní rady VZP, jejím členem ale zůstal. Loni v prosinci byl jmenován do dozorčí rady státní společnosti Čepro a letos únoru se stal jejím předsedou.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.2 + 14.4) *

Zpět na přehled