Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Exposlanci v kauze Nagyová asi budou vymáhat odškodné u soudu

Exposlanci v kauze Nagyová asi budou vymáhat odškodné u soudu

Exposlanci v kauze Nagyová asi budou vymáhat odškodné u soudu

15.7.2014 10:51, Zdroj: ČTK

Praha - Ministerstvu spravedlnosti ve středu uplyne lhůta, do které by se mělo vyjádřit k odškodnění pro tři bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu. Exposlanci požadují každý zhruba čtyři miliony korun za stíhání v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové, které bylo zrušeno po zásahu Nejvyššího soudu. Ministerstvo jim zatím peníze neposlalo, a tak je zřejmě budou vymáhat soudní cestou. Vyplývá to z vyjádření jejich advokátů pro ČTK. Stanovisko ministerstva ČTK zjišťuje.

Bývalí poslanci chtějí odškodnění za morální újmu, kterou dříve vyčíslili zhruba na tři miliony korun. Další peníze pak žádají za více než měsíční vazbu, zhruba o dva týdny delší stíhání, ušlý výdělek, náklady na právníky.

Podle Šnajdrova advokáta Lukáše Trojana má ministerstvo čas na zaplacení do středy 16. července. "Pokud nějak nezareaguje, což se doposud nestalo, tak se nepochybně budeme bránit," řekl dnes ČTK Trojan. Případnou žalobu o odškodnění chce podat okamžitě po uplynutí lhůty.

Informaci o tom, že by ministerstvo nějaké peníze přiznalo nebo poslalo, neměl ani Fuksův advokát Tomáš Gřivna. "Pokud se tak nestane, tak předpokládám, že s tím půjdeme k soudu," doplnil Gřivna. Domnívá se, že žalobu o odškodnění i nemajetkovou újmu k soudu podá ve středu.

Na uplynutí lhůty, do které může ministerstvo zareagovat upozornil server www.ceska-justice.cz. Tluchořův právník Marek Nespala se pro server rovněž vyjádřil, že žalobu o náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem podá.

Tři exposlanci ODS, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, se v roce 2012 vzdali poslaneckého mandátu, a umožnili tak schválení vládního daňového balíčku. Žalobci exposlance vinili, že se mandátů vzdali za příslib lukrativních postů ve státních firmách. Stíhání exposlanců s odvoláním na poslaneckou imunitu později zrušil Nejvyšší soud. V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. exposlanci teď v kauze vystupují jako svědci.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.9 + 35.8) *

Zpět na přehled