Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Experti začali s přípravou změny zákona o veřejných zakázkách

Experti začali s přípravou změny zákona o veřejných zakázkách

Experti začali s přípravou změny zákona o veřejných zakázkách

25.3.2010 17:26, Zdroj: ČTK

Expertní skupina vytvořená Americkou obchodní komorou v ČR dnes začala s přípravou změny zákona o veřejných zakázkách. Do poloviny května by ráda připravila konkrétní návrhy na změnu tohoto zákona, k jejichž přijetí by se podle autorů iniciativy měly ještě před volbami zavázat politické strany. Ihned po volbách by pak měla nová vláda připravit paragrafové znění, které co nejdříve prosadí. Skupina dnes shrnula všechny problémy současného zákona, na příštím jednání by chtěla vybrat ty největší a na jejich odstranění začít pracovat.

"Při dnešním jednání expertní komise nalezla tři stránky možných problémů a jejím dalším cílem bude vybrat z těchto tří stránek ty, které jsou nejpalčivější a nejdůležitější. Členové komise budou přidělovat body jednotlivým problémům tak, aby sami vymezili, které jsou ty nejdůležitější," řekl po schůzce předseda skupiny Daniel Weinhold.

Jako jeden z nedostatků, který současný zákon podle jeho mínění má, zmínil dodatečné zvyšování cen zakázek: "Chybí provazba na obecné principy, aby veřejná zakázka byla zadána efektivně, správně, aby byla náležitě kontrolována, aby nedošlo k tomu, že zakázka bude zadána za nějakou opticky nízkou cenu, ale následně se ta cena ukáže mnohem vyšší v důsledku změn po uzavření smlouvy."

Expertní skupina je složena ze zástupců nejrůznějších organizací i politických stran. Z těch se zapojily například ODS, ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL a Strana zelených. Platforma dále sdružuje mimo jiné zástupce ministerstev financí a pro místní rozvoj, Asociace krajů ČR, Svazu měst a obcí ČR, Hospodářské komory ČR, některých obchodních komor, Transparency International či Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Scházet se bude pravidelně každý týden. Příští jednání bude 2. dubna.

Americká obchodní komora v ČR, která vytvoření skupiny iniciovala, zastřešuje téměř 500 firem včetně gigantů jako Microsoft, Philip Morris či IBM. Ředitel komory Weston Stacey již dříve deníku Hospodářské noviny (HN) řekl, že bude chtít od politiků slib, že novelu prosadí během prvních tří měsíců existence nové vlády. Podle HN došla byznysmenům z USA trpělivost s tím, že téměř nemají šanci dosáhnout na státní zakázky, které naopak za nejasných podmínek dostávají firmy s neznámými vlastníky.

Tento počin nedávno kritizoval český prezident Václav Klaus. Americkým firmám podle něj nejde o boj proti korupci, ale o vlastní zisky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.8 + 13.2) *

Zpět na přehled