Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Experti: Stavebnictví zpomalilo kvůli vysoké srovnávací základně

Experti: Stavebnictví zpomalilo kvůli vysoké srovnávací základně

Experti: Stavebnictví zpomalilo kvůli vysoké srovnávací základně

8.7.2019 11:31, Zdroj: ČTK

Praha - České stavebnictví v květnu snížilo meziroční růst na 0,2 procenta z dubnových 8,9 procenta hlavně kvůli vysoké srovnávací základně. Letos bylo i horší počasí. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. Od začátku roku do konce května podle ČSÚ stavebnictví v souhrnu vzrostlo o 3,3 procenta. Podle analytiků by měl být tento údaj podobný i za celý letošní rok.

"Z květnového výsledku zatím nemá smysl vyvozovat nějaké hluboké závěry. Zvlášť když je ovlivněn i vysokým srovnávacím základem z loňského května. Výhled stavebnictví zůstává i nadále pozitivní, nicméně stále počítáme se zpomalením jeho růstu. Zopakovat loňský růst o 9,2 procenta s ohledem na finance, lidské kapacity i připravenost výstavby prakticky nelze," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Za celý letošní rok očekává růst stavebnictví o 3,5 procenta.

Proti dubnu tak zpomalil růst stavební produkce o 8,7 procentního bodu. "Na vině je primárně horší počasí a nepomohl ani stejný počet pracovních dní a nepomohl ani stejný počet pracovních dní ve srovnání s úspěšným minulým rokem. To se projevilo zejména ve výstavbě domů a bytů, která meziročně poklesla," doplnil analytik Komerční banky František Táborský. Letos podle něj stavebnictví vzroste o 4,3 procenta.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka trápí české stavebnictví systémový problém, který spočívá ve špatně nastaveném stavebním zákoně a špatném fungování stavebních úřadů. "Ukazuje se, že pomalé procesy ve stavebnictví brání přílivu většího množství zahraničních investic a dynamičtějšímu rozvoji České republiky. Naše země v tomto ohledu výrazně zaostává za zbytkem Evropské unie," sdělil Křeček.

Vláda v současné době pracuje na novém stavebním zákoně, od kterého si slibuje výrazné zjednodušení a zrychlení povolování staveb. Jeho věcný záměr schválila na konci června, podle vládního harmonogramu by měl platit od začátku roku 2021. To většina odborníků nepovažuje za příliš reálné.

"Na úvahu o výsledku letošního roku je ještě brzy, ale předpokládám, že i nadále může přetrvávat náš mírný optimismus. Vzrůstající orientační hodnota vydaných stavebních povolení i zadaných a vypsaných veřejných zakázek by měly být příslibem pokračování vzrůstajícího trendu," dodal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiří Nouza.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (14.0 + 13.9) *

Zpět na přehled