Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Exministr Dobeš chce vést nové centrum pro vesmírný byznys

Exministr Dobeš chce vést nové centrum pro vesmírný byznys

Exministr Dobeš chce vést nové centrum pro vesmírný byznys

3.7.2013 09:00, Zdroj: ČTK

Praha - Zájmové sdružení GNSS Centre of Excellence, které založil bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš, se uchází o provozování prvního českého podnikatelského inkubátoru určeného pro kosmický byznys. Píšou to dnešní Hospodářské noviny. Výsledky soutěže ministerstvo dopravy vyhlásí v září. Vítězná společnost bude firmám vedle rad rozdělovat také desítky milionů korun. Podle listu má Dobešovo sdružení, které se spojilo s velkými státními podniky i politiky, velkou naději na úspěch.

Dobeš se po odchodu z ministerstva dopravy stal ředitelem zájmového sdružení, které jako ministr sám zakládal. Vstoupily do něj čtyři státní podniky, mimo jiné České dráhy nebo Řízení letového provozu, takže má k dispozici i jejich odborné zázemí. Dobeš se navíc dohodl s pražskou radnicí, aby se ke sdružení přidala městem vlastněná společnost Rozvojové projekty Praha, která by mohla na aktivity inkubátoru přispívat z vlastního rozpočtu. Inkubátor totiž může reálně vzniknout jen ve spolupráci s příslušnou samosprávou, která se bude podílet na jeho financování.

Podle HN kvůli tomu Dobešovi odpadl minimálně jeden konkurent. Přihlášku do soutěže si totiž chtěl původně podat také Výzkumný a zkušební letecký ústav, který se spojil s inovačním centrem ČVUT a s již existujícím inkubátorem působícím v areálu někdejší ČKD. Podporu pražského magistrátu se mu však nepodařilo získat.

GNSS Centre of Excellence je nyní v soutěži se dvěma konkurenty. "Sešly se nám celkem tři nabídky," řekl ředitel odboru kosmických technologií ministerstva dopravy Václav Kobera. Úředníci ministerstva však podle listu zdůrazňují, že jejich bývalý ministr nebude mít žádnou protekci. Inkubátor vznikne na začátku příštího roku.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.5 + 40.9) *

Zpět na přehled