Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Euro: Další zakázka kolem superlaseru skončila u ÚOHS

Euro: Další zakázka kolem superlaseru skončila u ÚOHS

Euro: Další zakázka kolem superlaseru skončila u ÚOHS

1.7.2012 22:36, Zdroj: ČTK

Praha - Další zakázka související s výstavbou evropského superlaseru ELI v Dolních Břežanech u Prahy skončila u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). K úřadu se odvolal neúspěšný uchazeč o výkop obří stavební jámy, informuje týdeník Euro, který vyjde v pondělí. Už v březnu zrušil ÚOHS dvacetimilionový tendr na právní služby.

Neúspěšný uchazeč o terénní práce tvrdí, že o zakázku přišel neprávem. Zástupci ELI s tím ale nesouhlasí. "Došlo ke sloučení několika položek fakturací. Jinými slovy - uchazeč manipuloval s cenou," řekl týdeníku výkonný ředitel ELI Vlastimil Růžička.

Týdeník Euro poukazuje i na cenu 3100 korun za metr čtvereční pozemků, na nichž má superlaser stát, ač jinde majitelé podobné brownfieldy nabízejí hluboko pod cenou. Fyzikální ústav Akademie věd ČR podle Eura zaplatil Arcibiskupství pražskému celkem 250 milionů korun.

Růžička ale cenu hájí. "Je to samostatný, scelený pozemek v intravilánu obce," řekl Euru Růžička, který poukazoval také na znalecký posudek.

Výsledná čtvrtmiliarda korun za pozemky podle týdeníku ale převýšila limity ministerstva školství a Akademie věd musela proti původním plánům přidat ze svého 50 milionů korun.

Náklady na stavbu špičkového vědeckého centra mají dosáhnout téměř sedmi miliard korun a jsou většinou hrazeny z evropských fondů. Pracoviště má do budoucna přilákat experty z celého světa a zastavit odliv českých mozků.

Hlavními přínosy superlaseru ELI bude výzkum léčby rakoviny, lékařského zobrazování a diagnostiky, laser bude také nástrojem pro vývoj a testování nových materiálů či pro nakládání s radioaktivním odpadem. Jeho výkon by měl být až stokrát větší, než jaký mají nynější největší podobná zařízení. Roční provoz superlaseru ELI má stát až 500 milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.0 + 47.9) *

Zpět na přehled