Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Elitní vojáci speciálních sil by mohli jet na cvičení do Izraele

Elitní vojáci speciálních sil by mohli jet na cvičení do Izraele

Elitní vojáci speciálních sil by mohli jet na cvičení do Izraele

16.5.2013 15:14, Zdroj: ČTK

Praha - Česká armáda jedná s izraelskými partnery o cvičení elitních vojáků ze speciálních sil z Prostějova na území Izraele. Pokud se dohodnou, cvičení pod názvem Písečná duna se bude konat v Izraeli ve druhé polovině letošního roku. Speciálové, kteří se v zahraniční misi zapojili i do bojových operací proti teroristům v Afghánistánu, by se měli zdokonalovat v boji v zastavěných oblastech a budovách. Do Izraele by jich mělo vyrazit 15.

"Součástí plánu společného výcviku příslušníků Armády ČR se zahraničními partnery pro letošní rok je i cvičení Sand Dune v Izraeli," uvedl na dotaz ČTK Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Speciálové působili například v Afghánistánu, vrátili se loni. Parlament schválil dvě půlroční rotace až sta příslušníků speciálních sil.

Další společné cvičení českých a izraelských speciálních sil domluvil před dvěma lety bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Česká a izraelská armáda spolupracují i v jiných oblastech, například v roce 2008 se čeští vojáci účastnili výcviku českých posádek vrtulníků. V Izraeli bylo 55 vojáků z vrtulníkové základny v Přerově. Připravovali se na misi v Afghánistánu.

Ministři obrany ČR a Izraele v roce 2009 podepsali memorandum o porozumění, jehož cílem je posílení spolupráce obranných složek. Dokument vytvořil rámec pro sdílení informací z bezpečnostní oblasti, spolupráci na výzkumných projektech v oblasti vyzbrojování i výcvik jednotek obou armád na území druhého státu.

Mimo jiné v roce 2011 izraelská zbrojovka IAI dodala české armádě objednané zaměřovací víceúčelové systémy MiniPOP pro kolové obrněné transportéry Pandur. Česká Tatra v minulosti dodávala nákladní vozy izraelské armádě.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.3 + 2.3) *

Zpět na přehled