Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Elektřinu pro železnici za 1,75 mld. Kč chtějí dodávat tři firmy

Elektřinu pro železnici za 1,75 mld. Kč chtějí dodávat tři firmy

Elektřinu pro železnici za 1,75 mld. Kč chtějí dodávat tři firmy

16.1.2013 07:32, Zdroj: ČTK

Praha - O zakázku na dodávku silové elektřiny pro tuzemskou železnici na následující rok mají zájem tři společnosti. ČTK to řekl Radek Joklík, mluvčí Českých drah, které tendr za 1,75 miliardy korun vypsaly. Předpokládaná hodnota zakázky odpovídá částce, za kterou ČD nakoupily elektřinu od společnosti ČEZ na letošní rok. Kromě vlaků ČD trakční energii využívají i zbylí železniční dopravci.


Hodnotící komise nyní bude zkoumat podklady, které tito uchazeči podali. Pokud projdou úspěšně kvalifikací, budou vyzváni aby podali nabídky včetně ceny, uvedl Joklík. Dráhy předpokládají, že by uchazeče mohly s výzvou na podání nabídek obeslat do měsíce.

České dráhy nakupují elektrickou energii přímo od výrobce od roku 2008, kdy přestaly elektřinu odebírat od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která v Česku železniční síť spravuje a jednotlivým dopravcům na ni přiděluje dopravní kapacitu.

Cena za nákup trakční energie podle drah tvoří jen část nákladů, které jsou spojeny s elektrickým pohonem vlaků. Větší částku podle Joklíka připadne na distribuci, která je dána ceníkem a nesoutěží se. V roce 2011 například náklady Českých drah za trakční elektřinu včetně její distribuce přišly na 2,6 miliardy korun.

Důvodem pro vynechání SŽDC z prodejního řetězce byly spory o cenu elektřiny. Tu SŽDC nakoupila před ekonomickou krizí před čtyřmi lety na tříleté období za nevýhodně vysoké ceny, které následně začaly klesat. České dráhy a jejich dceřiná firma ČD Cargo odmítly drahou elektřinu od SŽDC odebírat a vypověděly správci kolejí smlouvu. ČEZ pak zažaloval SŽDC o náhradu škody 805 milionů korun za neodebranou elektřinu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.7 + 21.0) *

Zpět na přehled