Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ekologové vítají rozhodnutí ČEZ zrušit tendr na dostavbu Temelína

Ekologové vítají rozhodnutí ČEZ zrušit tendr na dostavbu Temelína

Ekologové vítají rozhodnutí ČEZ zrušit tendr na dostavbu Temelína

10.4.2014 15:24, Zdroj: ČTK

Praha - Ekologové, jež oslovila ČTK, vítají rozhodnutí energetické společnosti ČEZ, která dnes zrušila stamiliardový tendr na vybudování nových dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Rozhodnutí ČEZ vzhledem k postoji vlády, která ve středu oznámila, že stát nedá státní záruky na výkupní ceny elektřiny, ekologové očekávali. Nová situace je podle nich výzvou pro ministerstvo průmyslu, aby přepracovalo státní energetickou koncepci.

Vláda ve středu vyjádřila zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky v ČR, ovšem bez jakéhokoliv typu státních záruk. ČEZ proto zrušil zadávací řízení na vybudování nových bloků a oznámil to uchazečům o zakázku. Státní garance byly pro ČEZ podmínkou celého projektu.

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) by podle ekologů z Hnutí Duha měl nyní navrhnout plán, jak snížit plýtvání uhlím, plynem a ropou a systematicky podporovat například zateplování domů, solární panely na střechách, obecní výtopny na biomasu nebo tzv. chytrou výrobu v průmyslu.

Hnutí DUHA ve středu navrhlo, aby vláda část výnosů ČEZ, jež firma inkasuje od lidí za energii, vrátila zpět domácnostem prostřednictvím Zelené úsporám. "Vládě nic nebrání v tom, aby stáhla dividendu v ČEZ, tak jak navrhuje ministr financí, a přidala k tomu část evropských fondů a zvětšila program Nová zelená úsporám a podobné programy, které umožňují zateplit většinu českých domů a výrazně snížit spotřebu zemního plynu a uhlí," řekl ČTK energetický expert hnutí Jiří Koželouh.

Rozhodnutí ČEZ je podle odborníka na energetiku Edvarda Sequense z jihočeského ekologického sdružení Calla příležitostí pro MPO předělat státní energetickou koncepci, která podle něj nepočítá se snižováním spotřeby energií. Upozornil, že v Česku se proti vyspělým západním státům energií plýtvá. "Máme nečerpaný potenciál obnovitelných zdrojů energií a nemusí to nutně znamenat jejich podporu z peněz spotřebitelů. Znamená to udělat řadu opatření, aby se do sítě velmi levně pustila třeba elektřina ze střech domů," tvrdí.

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský uvedl, že rozhodnutí ČEZ nebylo překvapením, protože koaliční strany se do podpory jádra z veřejných prostředků nehrnou. Kromě přepracování státní energetické koncepce je podle něj třeba bezodkladně omezit extrémní exporty elektřiny z Česka.

"Dnes celá elektrárna Temelín nebo tři největší uhelné elektrárny v severních Čechách pracují na vývoz. ČR vyváží více elektřiny, než spotřebují všechny české domácnosti dohromady," uvedl Rovenský. Podle něhož by omezením vývozu elektřiny stát patrně natrvalo nepotřeboval nové zdroje v jádru, uhlí a jiných fosilních zdrojích.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.1 + 8.1) *

Zpět na přehled