Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » E15: V korupční aféře figurují také šéfové ČEZ a Českých drah

E15: V korupční aféře figurují také šéfové ČEZ a Českých drah

E15: V korupční aféře figurují také šéfové ČEZ a Českých drah

18.6.2013 14:26, Zdroj: ČTK

Praha -V korupční aféře, která stála za pádem vlády, údajně figurují generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš a šéf Českých drah Petr Žaluda. Se spolupracovnicí bývalého premiéra Janou Nagyovou telefonicky hovořili o možných postech pro rebelující poslance. Vyplývá to z obvinění Nagyové a dalších čtyř politiků, které na webu zveřejnil deník E15. Zástupci obou firem odmítli, že by jejich vedení nějak pochybilo.

Generální ředitel ČEZ s Nagyovou podle policejního dokumentu jednal loni v září. "Předseda představenstva obchodní firmy ČEZ, a.s. Ing. Daniel Beneš uvádí, že ho napadlo, aby (předseda vlády RNDr. Petr Nečas) přijal jejich požadavky - pro toho funkce v NKÚ, pro toho VZP," píše se v poznámkách k odposlechu telefonického hovoru Beneše a Nagyové.

Na to reagoval mluvčí ČEZ, podle kterého Beneš jako ředitel firmy často bývá v kontaktu s představiteli majoritního akcionáře, jímž je stát. Nejčastěji tak jedná s ministrem financí, předsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu, případně s jimi pověřenými osobami. "V rámci této komunikace je často konfrontován s řadou aktuálních otázek a je také žádán o sdělení svého názoru, například ohledně odborné erudice konkrétních osob. Taková diskuse proběhla i ohledně střetu různých názorových křídel uvnitř koalice," uvedl Kříž. Šéf ČEZ se ale podle něj nijak nepodílel na sjednáváni tzv. dohody křesla za křesla a s tím spojených hlasováních.

V šestnáctistránkovém dokumentu se rovněž vyskytuje jméno šéfa drah Žaludy, který údajně působil na členy dozorčí rady ČD, aby do funkce člena představenstva zvolili Romana Bočka. O jeho zvolení se podle zveřejněného obvinění zasazovala právě Nagyová.

"Je zcela běžné, že se o kandidátech na pozice v orgánech společnosti diskutuje. Rozhodovací pravomoc má samozřejmě dozorčí rada ČD, která jako nadřízený orgán členy představenstva volí," řekl ČTK mluvčí dopravce Radek Joklík s tím, že o složení dozorčí rady pak rozhoduje řídící výbor. Ten je složený z náměstků a dalších vysokých úředníků ministerstev dopravy, financí, průmyslu a obchodu, obrany a ministerstva pro místní rozvoj.

V kauze, která předznamenala současnou politickou krizi, se podle kriminalistů bývalí poslanci Petr Tluchoř, Ladislav Fuksa a Marek Šnajdr vzdali mandátů za nabídku výhod - členství v orgánech státních firem, což vyšetřovatelé hodnotí jako korupční jednání. Politici dostali nabídku členství v managementu Českých drah a firem Čepro a Český Aeroholding.

 

Vizitky šéfů společností ČEZ a České dráhy:

Daniel Beneš (43) - šéfem polostátního energetického gigantu ČEZ se Beneš stal v září 2011, když ve funkcích generálního ředitele a předsedy představenstva nahradil Martina Romana. Před tím byl Beneš výkonným ředitelem ČEZ a místopředsedou představenstva a stál po Romanově boku při expanzi společnosti. Jako šéf ČEZu Beneš mimo jiné ukončil spor s těžební skupinou Czech Coal, s kterou podepsal smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady, za což ho chválil i premiér Petr Nečas. Beneš se mimo jiné musel potýkat s problémy společnosti v Bulharsku a Albánii.

Absolvent strojní fakulty Vysoké školy báňské - Technické university v Ostravě Beneš pracuje ve společnosti ČEZ od roku 2004. Je dlouholetým blízkým spolupracovníkem Martina Romana, který býval v médiích často zmiňován jako manažer s velkým vlivem na politiky. V létě 2009 se Romanovo jméno objevilo v takzvané toskánské aféře. Rozpoutalo ji zveřejnění fotografií, na nichž byli kromě tehdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka také lobbisté a podnikatelé včetně tehdejšího šéfa ČEZ Romana.

 

Petr Žaluda (47) - šéf Českých drah (ČD) a předseda představenstva (od února 2008), předseda představenstva ČD Cargo (od října 2012).

Jeho jméno padlo v souvislosti s kontroverzním lobbistou Romanem Janouškem. V únoru 2011 média informovala, že Žaluda odletěl na golf do Spojených arabských emirátů ve společnosti několika významných byznysmenů, mimo jiné s Janouškem či šéfem Škoda Transportation Tomášem Krskem. Tato firma přitom patří k předním dodavatelům ČD. Žaluda za svůj výlet do Dubaje čelil mimo jiné kritice ze strany tehdejšího ministra dopravy Víta Bárty (VV).

Absolvent Vysokého učení technického v Brně (1989) byl opakovaně kritizován v souvislosti se statisícovými platy manažerů ČD. Trnem v oku jsou také obří úvěry, které si podnik vzal na nákup nových vlaků. V létě 2010 se v médiích spekulovalo o brzkém Žaludově konci v čele ČD. Důvodem byla kritika ze strany vlivných politiků, kterým vadilo, že Žaluda odvolal tehdejšího šéfa ČD Cargo Josefa Bazalu, aniž by to předem konzultoval například s ministrem dopravy.

Počátkem ledna žádal Žaludovo odvolání z čela ČD podnikatel Radim Jančura, provozovatel konkurenční železniční firmy RegioJet. Podle něj Žaluda manipuloval s informacemi, které se týkaly rozdělování dotací na dálkové linky, a zhoršil prý hospodářskou situaci ČD. Také Jančura upozornil na Žaludovy kontakty s Janouškem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 52.


Komentáře čtenářů

Pouzar Michal 19.6.2013 14:03

Kdyby jste kontaktovali LO, tak o zmíněných veškerých nejen osobách ale o všech zakázkách na českém marketu ví nejvíce a to detailně.

Novák Martin 24.6.2013 09:21

Máte pravdu, je člověk s neskutečně širokým záběrem, znalostmi trhu, obchodu a jednotivými kontakty. takových je málo. Já osobně ho poznal, je to špičkový manažer a obchodník se sto procentní spolehlivostí.

Dvořák František 24.6.2013 10:05

Hlavně pan LO je se svými kontakty potřebným člověkem pro každého kdo dělá obchod. Není nejen stoprocentní v obchodech ale i ve svém oboru vyniká. Takovýchto lidí je opravdu málo a ten kdo je neumí ocenit je slepý.

Macúch Miloš 25.6.2013 11:24

Hlavně je to osoba, která nejen svými kontakty a obchodním umem umí vyobchodovat a přinést zakázky v oboru Facility, property, fyzické ostrahy a stavební činnosti. Je to u mě frajer, který umí danej obor. Chtěl bych ho mít v týmu. MM

Fleischman 27.6.2013 09:59

Všechny obory jsou provázány na bázi osobních kontaktů pouze těchto manažerů. Od prodeje UPS a motorgenerátorů,elektro, stavebnictví, projektování, facility a veškeré tzv.služby, které tento obor nabízí od úklidů po security, property a správa,reality,kontakt na úřady vč. města, investory a developerské společnosti,stavební společnosti, od čezu až po čkd. Prostě celý market. Veřejné zakázky nebudeme ani zmiňovat, ty jsou specifické tím, že roky se připravují na míru.Já pro tebe toto a ty pro mne toto. Za to je toto-s možností otevření dveří jinam a na jiné kontakty.Nejhorší na tom je, že majitelé těchto společností vždycky využijí tyto manažery pouze jako bílé koně k tomu aby jejich společnost či jejich jméno (ego) se dostalo do hledáčku zájmu i když ví, že jejich společnost není schopna zajistit služby požadované na trhu. Hlavně, že tímto tahem získají kontakty, dostanou se tam, kam by se nikdy nedostali a seznámí se s osobami, které by s nimi nikdy nepromluvili.Těchto manažerů na trhu je nedostatek, jejich práce je vždycky důsledná a profesionální. Oni totiž jsou na takové výši, že to nepovažují za práci ale hru a umí využít všech svých vlastností vč.jazyků.To majitelé neumí, Ti umí pouze uplácet, korumpovat, vytvářet psychické nátlaky na tyto manažery, chtít jenom víc a víc a hrabat peníze a své obraty. Na druhé straně tito manažeři mají nízké platy a ještě aby o něco prosili. Já osobně znám několik takových osob a vážím si jich hlavně pro jejich normální povahu a lidskost.

Šmejkal František 27.6.2013 12:41

Zapomněli jste na Ministerstva, Poštu, Dopravní podniky, státní podniky, výrobní závody, haly, areály, průmyslové zóny, Komerční objekty, nemocnice atd. Ta škála možností je tak široká, že Tito pánové a on (míněno LO) se nikde neztratí). Jsou totiž žádáni.

Stejskal František 28.6.2013 15:31

Jeho vyjednávací metody, jednání s klientem, umění obchodu a diplomacie se jen tak nevidí. Naslouchání a profesionální reakce vč.reagování na danou situaci, na jakoukoliv záminku či ústupek to jsou jeho přednosti. Kdo ho nezná a nepoznal, tak tomu neuvěří.
Já ho mohu jen doporučit. Je to u mne Pan Obchodník.

Dvořák František 2.7.2013 08:13

Poskytnutím informací týkajících se všech zakázek a provázanosti v obchodě až po lobisty na adresu redakcím, novinářům či policii by to automaticky zlámalo vaz všech majitelům firem a jmenovaným osobám.

Drahoš J. 6.9.2013 08:26

Nechápu novnáře, proč si nevyhledají LO a nezeptají se ho. On ví veškeré provázanosti ohledně veřejných zakázek, provázanosti kontaktů, kdo komu a co a proč a jak, přesné popisy nejen u ČD ale Pošta, MZE, ČEZ, ČKD, PRE,SPAR, veškerá ministerstva,státní podniky, komerční budovy, logistické areály, nákpní centra atd......provázanost na fyzické ostraze, jak vznikají tendry, kdo koho oslovuje, kdo komu přikrývá záda a za kolik, prostě detaily, kde být majiteli firem fyzické ostrahy, Kuník-Bárta-Popardowski další, PM a FM a služeb tak bych chodil kanálama ale nejen oni ale i státní zaměstnanci od Bočka, Tomana až po Nečase. Ty informace by byly na knížku a celý národ by se divil jak vznikají tendry,proč, kdo komu atd.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.2 + 12.9) *

Zpět na přehled