Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dvojvládí v čele policie trvá již více než měsíc

Dvojvládí v čele policie trvá již více než měsíc

Dvojvládí v čele policie trvá již více než měsíc

6.1.2014 17:32, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr událostí v kauze policejního prezidenta Petra Lessyho (poradní komise ministra vnitra v demisi Martina Peciny dospěla k závěru, že Lessyho nástupce Martin Červíček byl předloni do funkce jmenován neoprávněně):

2011:

Září - Šéf zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný a jeho náměstek pro vnější službu Jaroslav Vaněk podali trestní oznámení na policejního prezidenta Petra Lessyho. Vadil jim Lessyho výrok v deníku Právo, že jeden z obviněných v kauze takzvaného Toflova gangu, Rudolf Setvák, v minulosti jako pracovník brněnské policejní inspekce zametal oznámení podaná na Vaňka. Vaněk i Koutný Lessyho tvrzení odmítli.

1. prosince - Policejní inspekce rozhodla, že Lessy se výroky na Vaňkovu adresu nedopustil trestného činu. Věc předala ministru vnitra Janu Kubicemu ke kázeňskému projednání.

 

2012:

3. ledna - Ministr Kubice zahájil s Lessym kázeňské řízení, které však už na konci téhož měsíce zastavil. Podle mluvčího resortu se tak ministr rozhodl proto, že Lessymu nebylo spáchání kázeňského přestupku prokázáno.

29. srpna - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila Lessyho z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle inspekce Lessy 6. září 2011 předal své mluvčí dokumenty očerňující Vaňka s tím, aby je dala redaktorovi deníku Právo. Lessy obvinění odmítl, redaktor se ho prý na Vaňka sám ptal.

- Ministr Kubice zbavil Lessyho služebního poměru. V čele policie ho ještě týž den nahradil náměstek Martin Červíček.

14. září - Žalobce zamítl Lessyho stížnost proti stíhání.

11. října - Státní zastupitelství odložilo trestní oznámení, které Lessy podal kvůli propuštění ze služebního poměru na ministra Kubiceho. Podle Lessyho Kubice zneužil pravomoc tím, že před jeho propuštěním neprovedl vlastní šetření.

22. října - GIBS navrhla obžalovat Lessyho ze zneužití pravomoci a pomluvy.

14. listopadu - Ministr Kubice zamítl Lessyho rozklad proti rozhodnutí o propuštění od policie.

19. prosince - Obvodní soud pro Prahu 7 vydal trestní příkaz, kterým uznal Lessyho vinným z pomluvy a zneužití pravomoci. Za to mu vyměřil osmiměsíční trest podmíněně odložený na 18 měsíců. Lessy podal proti trestnímu příkazu odpor, a soud tak musel ve věci nařídit hlavní líčení.

 

2013:

16. května - Obvodní soud pro Prahu 7 Lessyho nepravomocně zprostil obžaloby. Žalobce se proti verdiktu odvolal.

12. července - Nový ministr vnitra Martin Pecina prohlásil, že pokud soud Lessyho pravomocně osvobodí, může se vrátit k policii.

26. října - Pražský městský soud pravomocně zastavil Lessyho stíhání. Podle soudu bylo od počátku vedeno nezákonně, neboť ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení. Žalobce následně podal nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi návrh na dovolání.

3. prosince - Ministr Pecina zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho o Lessyho propuštění; policie tak má dva prezidenty - Červíčka, jenž řekl, že sám neodstoupí, a Lessyho, který čerpá dovolenou.

4. prosince - Červíčka přijal prezident Miloš Zeman, podle něhož by měl situaci řešit až nový ministr vnitra. Později Zeman řekl, že podle něj je policejní prezident jen jeden, a to Červíček, nejlepší by ale bylo vypsat výběrové řízení.

9. prosince - Pecina zahájil správní řízení, ve kterém přezkoumává jmenování Červíčka do čela policie.

18. prosince - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil, že nepodá dovolání proti zastavení Lessyho trestního stíhání. Dovolání nepovažuje za účelné, protože by nemohlo přinést zásadní změnu v konečném posouzení věci.

19. prosince - Prezident Zeman přijal ministra vnitra Pecinu a policejního prezidenta Lessyho. Schůzka se konala na jejich žádost, informoval na webu bez dalších podrobností Hrad.

 

2014

6. ledna - Poradní komise ministra vnitra v demisi Martina Peciny dospěla k závěru, že Lessyho nástupce Martin Červíček byl předloni do funkce jmenován neoprávněně. Komise také doporučila Pecinovi, aby zrušil Červíčkovo odvolání z funkce náměstka policejní prezidenta i jeho jmenování do čela sboru.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.7 + 13.6) *

Zpět na přehled