Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dvě české firmy získaly na Slovensku zakázky na sanaci znečištění

Dvě české firmy získaly na Slovensku zakázky na sanaci znečištění

Dvě české firmy získaly na Slovensku zakázky na sanaci znečištění

31.5.2019 13:09, Zdroj: ČTK

Bratislava - Konsorcium českých firem Vodní zdroje Ekomonitor a Geosan Group získalo na Slovensku dvě státní zakázky v celkové hodnotě 3,9 milionu eur (zhruba 100 milionů korun) na sanaci znečištěných lokalit v kasárnách na severu a západě země. ČTK to zjistila z registru smluv.

Vítězné konsorcium nabídlo nejnižší cenu ze všech účastníků veřejných soutěží na zmiňované zakázky. Práce by měly být hotovy do poloviny roku 2023.

V obou areálech slovenského ministerstva obrany jsou půda i podzemní vody znečištěny ropnými látkami. Například v kasárnách v Martině znečištění vzniklo ještě v 80. a na začátku 90. let kvůli nedostatečnému zajištění podzemních zásobníků pohonných hmot, provozem čerpacích stanic a nevhodným skladováním lehkých topných olejů. Projekt počítá například s vytěžením kontaminované zeminy a s čištěním podzemních vod.

Konsorcium zmíněných dvou českých firem se zapojilo také do tendru na sanaci skládky galvanických kalů na západě Slovenska. V soutěži ale nabídlo cenu přes pět milionů eur (129 milionů korun), která tak byla nejvyšší ze tří účastníků tendru. Slovenské úřady v rámci tohoto balíku soutěže vypsaly celkově pět zakázek na sanaci vybraných ekologických zátěží.

Slovenská vláda v roce 2016 rozhodla, že převezme na sebe sanaci vybraných skládek odpadů a znečistěných lokalit po někdejších podnicích a armádě. Práce financuje i z příspěvků z evropských fondů. Loni česká firma GEOtest v konsorciu s jednou slovenskou společností získala zakázku v hodnotě 34,1 milionu eur (881 milionů korun) na sanaci skládky toxického odpadu na okraji Bratislavy.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.2 + 17.0) *

Zpět na přehled