Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Duha: ČSSD, zelení a lidovci chtějí zastavit obří tendr Lesů ČR

Duha: ČSSD, zelení a lidovci chtějí zastavit obří tendr Lesů ČR

Duha: ČSSD, zelení a lidovci chtějí zastavit obří tendr Lesů ČR

13.4.2010 09:47, Zdroj: ČTK

Sociální demokraté, lidovci a zelení se vyslovili pro zastavení obřího tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro následujících deset let. Předsedové stran Jiří Paroubek, Ondřej Liška a Cyril Svoboda to napsali ve svých odpovědích na dopis, který jim nedávno poslali pedagogové několika univerzit a šéfové ekologických organizací. ČTK o tom dnes informovalo Hnutí Duha.

Kritici tendru v hodnotě téměř 16 miliard korun tvrdí, že kontrolu nad obchodem se dřevem od roku 2011 získá jen několik největších hráčů na lesnickém trhu. Podle Hnutí Duha dodavatelé ve snaze o rychlý zisk během deseti let budou poškozovat zdraví lesů holosečným kácením a podobnými praktikami.

Antimonopolní úřad tendr koncem února pozastavil. LČR kritiku odmítají a tvrdí, že tendr je v pořádku a podle zákona. Podnik také upozornil, že tendr kvůli jeho pozastavení antimonopolním úřadem nebude možné včas dokončit, a hrozí tak, že od 1. ledna příštího roku nebude mít zajištěnu těžbu v jím spravovaných lesích.

Šéf socialistů Paroubek v březnu Hnutí Duha napsal, že ČSSD i on osobně "budeme neprodleně požadovat zrušení této veřejné soutěže na provádění lesnických prací a písemné vysvětlení od vrcholového managementu státního podniku LČR." Požadavek zastavení tendru v dopisech ekologům potvrdili i zelení a lidovci. Jediná strana, která kontroverzní tendry ve své odpovědi podpořila, je KSČM, uvedlo Hnutí Duha.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha označil nesouhlas tří parlamentních stran s tendry za důležitý posun. "Premiér a ministr zemědělství by měli megatendry úplně zastavit. Na rozdíl od předchozích tendrů tentokrát nejde jen o rozdělení zisku, nýbrž také o zdraví našich lesů," uvedl Bláha.

Dokončit tendr v původně stanoveném termínu by bylo možné jedině v případě, že během správního řízení budou striktně dodrženy veškeré zákonné lhůty. "Vzhledem k tomu, jak to ve finále funguje skutečně, jsem přesvědčen, že už v této chvíli se do konce roku odsoutěžit a zároveň předat jednotky k práci nestíhá," uvedl v březnu generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora. LČR tak budou muset situaci řešit nejspíše dalším, tentokrát krátkodobým tendrem.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tendr pozastavil hlavně kvůli kritériím, jimiž chtěly Lesy ČR zúžit počet uchazečů o zakázku. Úřad může správní řízení zastavit, ale také konstatovat porušení zákona a udělit i pokutu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.7 + 28.6) *

Zpět na přehled