Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobešův nástupce bude muset škrtat školám a řešit čerpání z EU

Dobešův nástupce bude muset škrtat školám a řešit čerpání z EU

 Dobešův nástupce bude muset škrtat školám a řešit čerpání z EU

22.3.2012 14:25, Zdroj: ČTK

Nový ministr či ministryně školství bude muset sebrat peníze školám a prosadit reformu vysokoškolského vzdělávání. Nástupce odstupujícího ministra Josefa Dobeše (VV) se bude muset také vyrovnat s problémy v čerpání fondů EU, zlepšit bude muset i kritizované státní maturity. Dobeš ke konci března na pozici končí, nesouhlasí s vládními škrty v letošním resortním rozpočtu ve výši 2,5 miliardy korun. O jménu nového ministra se zatím jen spekuluje, podle Dobeše to ale bude mít těžké.


Nejpalčivější problém, který spadne na nového ministra hned po nástupu do funkce, bude nastartovat čerpání z eurofondů. Dobeš slíbil do konce března čerpání zlepšit, součástí tohoto plánu je příprava více než třicítky projektů za 6,2 miliardy korun. Ministerstvu bylo kvůli chybám v zadávání veřejných zakázek pozastaveno čerpání 1,2 miliardy z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.


"Můj rozpočet pro rok 2012 je na kost," komentoval dnes také Dobeš stav školské kasy. Jeho nástupce ale bude muset letos 2,5 miliardy ušetřit, buď tedy sníží platy učitelům, nebo vezme peníze vysokým školám. Učitelé přitom letos dostali slíbeny čtyři miliardy navíc, odbory už v případě škrtů pohrozily stávkami. Univerzity si na podfinancování stěžují dlouhodobě, za poslední tři roky jim klesl rozpočet o 12 procent, celkem asi o tři miliardy.


Univerzity potrápí nového šéfa školství i kvůli chystané reformě vysokého školství. Ta se připravuje šest let, školy ji ale pokaždé odmítly. Dobeš nakonec návrhy dvou reformních zákonů předložil vládě, proti tomu ale po celé zemi protestovaly tisíce studentů a akademiků.


Dobešův následovník se bude muset vypořádat i s reformou financování mateřských, základních a středních škol. Dětí totiž ubývá a poloprázdné školy jsou drahé na provoz. Dobeš proto navrhl dávat školám peníze podle naplněnosti tříd, tímto nápadem ale proti sobě poštval obce. Ty se obávají, že by tak došlo k rušení malých venkovských škol.
Nového ministra čeká po nástupu do funkce i druhý ročník státních maturit. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu z tohoto týdne přitom ministerstvo školství při loňském spuštění maturit chybovalo, zkoušky byly předražené. V květnu bude navíc nový šéf školského resortu řešit generálku testování v 5. a 9. třídách. Ty Dobeš spustil, aby zastavil propad znalostí školáků, testy ale sklidily řadu kritiky od odborníků i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).


Jména případných Dobešových nástupců zatím nechtějí Věci veřejné příliš komentovat. Místopředseda strany Tomáš Jarolím ve středu v České televizi zmínil místopředsedkyni VV a poslankyni Dagmar Navrátilovou. Ta je vzděláním pedagožka a ve sněmovně zastává funkci místopředsedkyně Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Podle Dobeše má ale strana i zhruba 25členný poradní sbor odborníků, z nějž by bylo možné vybírat.

Jiná média

Dobešův nástupce bude muset škrtat školám a řešit čerpání z EU (Dobešův nástupce bude muset škrtat školám a řešit čerpání z EU)

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (19.1 + 12.4) *

Zpět na přehled