Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeše kvůli projektům OKNO a SPORT kritizuje vládní TOP 09

Dobeše kvůli projektům OKNO a SPORT kritizuje vládní TOP 09

Dobeše kvůli projektům OKNO a SPORT kritizuje vládní TOP 09

30.1.2012 17:05, Zdroj: ČTK

Projekty OKNO a SPORT ministerstva školství mají nulový přínos, míní šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Projekty podle něj jen uměle vytvářejí pozice pro lidi, jako je poradce ministra školství Josefa Dobeše Jiří Baumruk. Gazdík to dnes uvedl ve vyjádření pro ČTK s tím, že oba projekty mají především obrovský korupční potenciál, a jdou tak jednoznačně proti vládním protikorupčním snahám.

 

Projekty OKNO (Obecné kompetence našim občanů) za půl miliardy a SPORT za 650 milionů korun kritizovala v dopise ministrovi v minulých dnech také Evropská komise. Podle ní mají oba pochybnou kvalitu a nemohou mít smysluplný dopad.

"Dobeš jednoznačně dokázal, že nedokáže správně administrovat evropské fondy," poznamenal Gazdík. Ministerstvo školství podle něj bohužel neposlouchalo domácí kritiky obou projektů, a musí tak nyní čelit nebývale ostrým argumentům z Evropy.

"Takový postup ministra je celoevropskou ostudou pro ČR a může vážně zpochybnit schopnost ČR transparentně čerpat prostředky z Evropských fondů," dodal šéf poslaneckého klubu vládní strany. TOP 09 se nad školskou problematikou s Dobešem střetává už delší dobu.

Problémy s čerpáním peněz v resortu školství ale pokládá za vážné i premiér Petr Nečas, který chce v nejbližších dnes s ministrem o věci jednat. Když nedávno vyšly potíže najevo, dostal Dobeš čas do dubna, aby problémy s čerpáním odstranil.

Ministerstvo školství má problémy s čerpáním peněz z evropských fondů delší dobu. Ministerstvo už dřív uvedlo, že audit Evropské komise odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z něj může ČR čerpat až 53 miliard korun, schváleno bylo už 6500 projektů.

Projekt OKNO má vzdělávat občany ve finanční a právní gramotnosti prostřednictvím médií. SPORT má zase vzdělávat trenéry a učitele tělesné výchovy a přivést mládež ke sportu. Zástupce Evropské komise ale do Prahy napsal, že neexistuje žádný finanční plán projektu, který by umožnil řádné posouzení výdajů. "Největší část rozpočtu, 53 procent, je plánována na analýzy, podklady a televizní spoty, což je prostě nepřijatelné. Příjemci peněz mají být konkrétní lidé, ne mediální společnosti," uvedl také.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.0 + 37.7) *

Zpět na přehled