Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 23. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš trvá na zvýšení rozpočtu SFDI o devět miliard korun

Dobeš trvá na zvýšení rozpočtu SFDI o devět miliard korun

Dobeš trvá na zvýšení rozpočtu SFDI o devět miliard korun

20.9.2011 14:15, Zdroj: ČTK

Ministr dopravy Pavel Dobeš dnes zopakoval, že trvá na zvýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o devět miliard korun. Částku považuje za minimální sumu potřebnou k vyčerpání finančních prostředků z EU na podporu dopravní výstavby. Dobeš na dnešním setkání s novináři řekl, že zvýšení rozpočtu SFDI o tuto částku požadují také sněmovní hospodářský výbor, Národní ekonomická rada vlády, kraje, zaměstnavatelé a odboráři. V červnu schválené rozpočtové rámce počítají pro fond příští rok se státním příspěvkem 37 miliard korun. 

"Pokud ale na zvýšení rozpočtu prostředky nebudou, tak chci jednoznačné stanovisko od všech členů vlády, že jsou ztotožněni s vracením finančních prostředků do EU a chtějí touto cestou jít," řekl Dobeš. V roce 2015 by se tak podle ministra mohlo do evropských fondů vracet zhruba 36,1 miliardy korun. Stát by peníze nevyčerpal, protože by z rozpočtu nedal dostatek peněz na spolufinancování projektů placených z fondů EU.

Dobeš dnes poukázal na peníze, které už EU slíbila Česku na konkrétní projekty, v případě pochybení u těchto staveb by je ale mohla odmítnout zpětně proplatit. SFDI by tyto evropské peníze mohl využít na jiné projekty, plánovaný rozpočet SFDI by ale podle ministra na spolufinancování nemusel stačit. Mezi náhradními projekty jsou například silnice I/11 u Mokrých Lazců na Opavsku, modernizace silnice Rokycany - Plzeň, výstavba dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou a její modernizace v úseku Mirošovice - Kývalka.

Do konce současného programovacího období evropského operačního programu Doprava v závěru roku 2015 bude SFDI ročně vyžadovat stejnou investici jako letos, uvedl Dobeš. O obdobných devět miliard korun tak bude potřeba rozpočet fondu zvýšit rovněž v letech 2013 a 2014, v posledním roce pak o pět miliard korun, vyčíslil ministr.

Současný návrh rozpočtu počítá pro příští rok pro SFDI s dotací 37 miliard korun z národních zdrojů, s evropskými penězi tak bude mít fond k dispozici 55 miliard korun. Letos měl SFDI v rozpočtu 61,3 miliardy korun, loni ještě 96 miliard korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.0 + 7.5) *

Zpět na přehled