Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš stáhne návrh, aby stát platil část dluhů po MS v lyžování

Dobeš stáhne návrh, aby stát platil část dluhů po MS v lyžování

Dobeš stáhne návrh, aby stát platil část dluhů po MS v lyžování

2.11.2010 18:55, Zdroj: ČTK

Ministr školství Josef Dobeš (VV) stáhne z vlády návrh, aby stát a Liberec zaplatily z dluhu po loňském mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 75 milionů korun. Uvedl to dnes v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. Organizační tým šampionátu v čele s Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy ve výši 108 milionů korun bez penále. Dobeš původně chtěl, aby stát z dluhu zaplatit 50 milionů korun, dalších 25 milionů měl zaplatit Liberec.
   

 "V tuto chvíli tento koncept je zřejmě nereálný vzhledem k postoji Liberce, ale i rozporem uvnitř vlády," řekl dnes Dobeš. Navíc podporuje případný úmysl věřitelů uvalit na organizační výbor konkurz. Sám se pak chce k prošetření kauzy připojit tím, že podá trestní oznámení na organizátory. Nyní mu ho připravují právníci. Celá věc by vyústila v to, že by byla přenesena odpovědnost na konkrétní osoby a stát by nebyl věřitelem.
    

Dobeš plánuje setkání s novou, povolební reprezentací Liberce. Schůzka by se mohla konat tento týden.
    

Podle původního záměru mělo na splacení části dluhu přispět ministerstvo školství částkou 25 milionů korun, stejnou sumu mělo dát ministerstvo financí a rovněž Liberec. Zbytek dluhu měli věřitelé odpustit. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ovšem s takovým řešením nesouhlasil.
   

 Mistrovství světa se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání více než dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na samotnou organizaci mistrovství činily přes 623 milionů a zodpovídala za ně bývalá běžkyně na lyžích Neumannová. Příjmy pořadatelů ale na pokrytí nákladů nestačily, což vedlo k současným dluhům. K největším věřitelům patří zřejmě liberecký dopravní podnik, kterému pořadatelé nezaplatili 21 milionů korun za dopravu při šampionátu.
    

V souvislosti s mistrovstvím policie obvinila dva muže - bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopa a jednatele společnosti Investing cz Josefa Nadrchala. Údajně společně zadali zakázku za 24,2 milionu korun předem vybrané firmě, a tím vyřadili ostatní možné zájemce. Podle protikorupční policie bude pravděpodobně stíhaných nakonec víc.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Vendulka 2.11.2010 20:00

Me je ty Kacky lito, podle me do teto kauzy spadla nevine


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.0 + 4.7) *

Zpět na přehled