Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš slíbil do tří měsíců obnovit čerpání peněz z fondů EU

Dobeš slíbil do tří měsíců obnovit čerpání peněz z fondů EU

Dobeš slíbil do tří měsíců obnovit čerpání peněz z fondů EU

3.1.2012 11:58, Zdroj: ČTK

Ministr školství Josef Dobeš (VV) ustál krizi s hrozícím pozastavením čerpání peněz z programu Evropské unie vyhrazeného na vzdělávání. Po dnešní schůzce s premiérem Petrem Nečasem (ODS) Dobeš novinářům řekl, že problém je jen technický a má řešení. Slíbil do tří měsíců tok peněz obnovit. Za ministra se dnes postavilo i vedení jeho Věcí veřejných, které přijalo vysvětlení situace.

Nečas, který už v pondělí po novoročním obědě s prezidentem Václavem Klausem dával najevo ve věci zdrženlivost, podle Dobeše evropským fondům rozumí a chápe, že celá věc je pouze technická. "Hysterii" kolem této problematiky dnes ministr označil za politickou a v této souvislosti osočil svého někdejšího podřízeného Jana Vitulu (TOP 09). Opět slíbil na dnešní odpolední tiskové konferenci rozebrat konkrétní chyby při čerpání peněz.

Evropská unie může ministerstvu školství dočasně pozastavit proplácení dotací z unijních fondů. Její audit totiž zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Resort je kvůli čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky, patří také k nejpomaleji čerpajícím institucím.

ČR může z fondu určeného pro školství čerpat až 53 miliard korun. Dobeše kvůli evropským dotacím ostře kritizuje koaliční TOP 09 i opoziční ČSSD. Podle předsedy poslanců TOP 09 a STAN Petra Gazdíka by Dobeš měl vyvodit osobní odpovědnost z nynějších potíží i své personální politiky.

Dobeš ráno vysvětlil situaci předsednictvu své strany. "Svoji argumentaci obhájil," sdělila ČTK místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová. "Ukazuje se, že řada vytýkaných neduhů je staršího data, z dob Dobešových předchůdců z let 2008 a 2009," vysvětlila. "Určitě má naši podporu," dodal další místopředseda strany Milan Šťovíček. "Tlak na jeho osobu byl uměle vytvořen," míní místopředsedkyně strany a vicepremiérka Karolína Peake.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.4 + 46.2) *

Zpět na přehled