Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš: Premiér mi vyjádřil podporu ohledně kauz na ministerstvu

Dobeš: Premiér mi vyjádřil podporu ohledně kauz na ministerstvu

Dobeš: Premiér mi vyjádřil podporu ohledně kauz na ministerstvu

24.2.2011 13:06, Zdroj: ČTK

Premiér Petr Nečas (ODS) podpořil ministra školství Josefa Dobeše (VV) ohledně nedávných kauz na ministerstvu. Dobeš to řekl novinářům po dnešní schůzce s předsedou vlády. Nečasovi prý vysvětloval, že jde o cílený útok. Ministr musel v posledních dnech vysvětlovat mimořádné odměny svým manažerům, podíl na seminární práci své podřízené, sledování mailové korespondence na úřadě nebo spekulace o výměně náměstků. Dobeš řekl, že chce hlavně připravit hladký průběh státních maturit, které odstartují letos na jaře. Nečas se ke schůzce nevyjádřil.
  

  "Toto, co se děje, mě vede k tomu, že zatnu zuby, kdyby nedej bože nastala zásadní chyba v maturitách, bylo by mně ctí říct, že toto je moje odpovědnost a dát premiérovi rezignaci," řekl ministr na dotaz, zda uvažuje o odchodu z funkce. Za kampaní podle něho stojí snaha zredukovat počet úřadů podřízených ministerstvu. Za očerňováním by podle něj mohla být i jeho role v kauze Sazka a řada dalších případů.
   

 Deník Mladá Fronta Dnes přišel ve středu s informací, že Dobešovi bývalí podřízení špehovali počítače úředníků a ministr o tom prý věděl. Ministr se však od kauzy distancoval, za nabouráním do počítačů a pročítáním emailové korespondence úředníků prý stojí dva bývalí ředitelé Dobešova kabinetu, Šimon Mastný a Jaroslav Říha. Mastný však popřel, že by měl přístup k obsahu zpráv.
   

 Podle ministra je zvláštní, že na špehování neupozornili jeho předchůdci, když nyní bývalí zaměstnanci mluví o tom, že podobné praktiky na úřadu fungují léta. Za svou chybu by považoval, kdyby nepodal trestní oznámení a nepátral po vinících.
   

 Kromě dat z emailů úředníků unikly na veřejnost také informace o mimořádných odměnách Dobešových manažerů. Odměny dosahovaly 70.000 až 110.000 korun, za což sklidil ministr kritiku. Kvůli úniku citlivých informací podal Dobeš trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle MfDnes navíc údajně Dobeš psal za svou podřízenou Janu Machálkovou seminární práci. Ministr to popřel s tím, že práci jen autorizoval.
   

 Dobeš loni dal výpověď 18 procentům zaměstnanců. Nyní se chystá ve velkém slučovat přímo řízené organizace ministerstva a dále propouštět. Tyto nepopulární kroky jsou podle něj důvodem, proč do médií unikají soukromé e-maily a jiné neveřejné informace ministerstva.
    

Ministr dnes novinářům řekl, že se s premiérem nebavili o případné výměně náměstků v rovině konkrétních jmen. Dobeš nicméně cítí "určité rezervy" v obsazení svého nejužšího týmu. Média spekulují o tom, že by chtěl vyměnit svou náměstkyni Evu Bartoňovou (ODS) za Ladislava Bátoru, který kandidoval za Národní stranu Petry Edelmannové.
   

 Možnost odvolání klíčové náměstkyně se však nelíbí občanským demokratům. Expert ODS na školství Walter Bartoš uvedl, že setrvání Bartoňové na ministerstvu školství je jejich priorita a pro její odvolání není důvod.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.3 + 20.6) *

Zpět na přehled