Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš odmítl kritiku maturantů, testy jsou prý připraveny dobře

Dobeš odmítl kritiku maturantů, testy jsou prý připraveny dobře

Dobeš odmítl kritiku maturantů, testy jsou prý připraveny dobře

10.6.2011 13:42, Zdroj: ČTK

Ministr školství Josef Dobeš (VV) se ohradil proti kritickému dopisu maturantů. V reakci zaslané ČTK uvedl, že nové zkoušky dospělosti jsou připraveny dobře a stížnosti jsou uměle vyvolané. Otázky prý sestavoval tým odborníků a kantorů, Dobeš proto odmítl i výhrady, že zadání testů bylo příliš lehké nebo nejednoznačné. Ministr zároveň uvedl, že státními maturitami nechce studenty buzerovat ani jim umetat cestičku.

Nespokojení studenti poslali ministrovi školství otevřený dopis, kromě testových otázek si v něm stěžují i na utajování zadání. Dopis k dnešnímu dni podepsalo téměř 7800 lidí.

"Jen málokdo po zkušenosti s loňskou podzimní generálkou čekal, že státní maturity proběhnou hladce. O to víc jsem rád, že zatím nepřinesly žádné komplikace," reagoval dnes ministr s tím, že dopis zatím oficiálně neobdržel a přečetl si jej jen na internetu.

Testové otázky prý vypracoval tým pedagogů, Dobeš odmítl i to, že by otázky byly nejednoznačné. Jako příklad uvedl úlohu z češtiny s úryvkem knihy Karla Poláčka Bylo nás pět, v níž měli studenti určit, jestli je vypravěčem Poláček, autor-nezávislý pozorovatel, přímý účastník děje nebo vedlejší postava. "Odpovědělo téměř 87 procent z nich (studentů) správně. To jasně dokazuje, že otázka byla položená jednoznačně dobře," reagoval Dobeš.

Celkové výsledky maturit budou příští týden, očekává se ale, že propadne pětina studentů. Naprostá většina z nich si přitom zvolila lehčí verzi testu. Studentům se nelíbí také to, že centrum pro přípravu maturit Cermat nechce oficiálně zveřejnit zadání testů, prý kvůli autorským právům. Otázky přitom po napsání unikly na internet.

"Žáci samozřejmě mají právo protestovat, mít výhrady a říci je nahlas. Všem těmto hlasům pozorně naslouchám, neustoupím ale ani o píď. Nejsem tady od toho, abych žáky buzeroval, ale zároveň jim nehodlám umetat cestičku," dodal závěrem Dobeš.


 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.8 + 31.8) *

Zpět na přehled