Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš: Navrhovaný rozpočet pro dopravu omezí čerpání z EU

Dobeš: Navrhovaný rozpočet pro dopravu omezí čerpání z EU

Dobeš: Navrhovaný rozpočet pro dopravu omezí čerpání z EU

22.7.2011 16:42, Zdroj: ČTK

Plánované výdaje státního rozpočtu pro dopravu na příští rok a další roky omezí čerpání dotací z Evropské unie. ČTK to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Ministerstvo dopravy bude mít podle něj v budoucích letech velký problém s financováním výstavby a údržby dopravní infrastruktury. Prioritou je pro ministra rekonstrukce dálnice D1. 

Podle rámcového rozpočtu, který schválila vláda, má resort dopravy pro rok 2012 získat 24,59 miliardy korun včetně peněz od Evropské investiční banky. To je o téměř tři miliardy více než letos. Pro rok 2013 by ale podle výhledu ministerstva financí měl rozpočet klesnout na necelých 18 miliard korun a v roce 2014 na 17 miliard Kč.

  "Je to katastrofický scénář pro resort dopravy a pro rozvoj infrastruktury jako takové," řek Dobeš. Převážná většina rozvojových projektů vychází ze schválených střednědobých plánů z roku 2010. Rozdíl v rozpočtu kapitoly ministerstva dopravy pro rok 2012 je ve srovnání s rokem 2010 o třetinu nižší. "Krizový scénář letošního roku počítal s prioritní stavbou kofinancovaných projektů z Evropské unie, ale do budoucna budou všechny stavby z národních zdrojů muset být pozastaveny, stejný osud potká ale i některé spolufinancované stavby," varoval Dobeš. 

Podle Dobeše se nejspíše nepodaří v rámci evropského operačního programu Doprava na roky 2007 až 2013 vyčerpat zhruba deset miliard korun, které tak zůstanou v rozpočtu Evropské unie. Další ztráty je podle něj možné očekávat i u navazujícího programu pro roky 2014 až 2020. Ten celkově nabízí 100 miliard korun a současný návrh rozpočtu pro kapitolu doprava by neumožňoval ani přípravu nových staveb. 

Ministerstvo dopravy nyní připravuje koncepci, která stanoví, jaké projekty bude nutné pozastavit, kolik bude stát konzervace rozestavěných staveb a jaké sankční podmínky budou z pozastavení projektů plynout. Prioritou ministerstva je rekonstrukce dálnice D1, která je na hranici životnosti. "Na další projekty nám ale příliš peněz nezbude," dodal Dobeš. Potíže podle ministra budou také s údržbou komunikací a zejména s opravami škod po zimě. 

Na výstavbu a údržbu dopravních staveb jdou peníze ze státního rozpočtu také Státnímu fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Ten by pro rok 2012 měl z rozpočtu obdržet 37 miliard korun, což je o čtyři miliardy více než letos. I v případě SFDI však jde o výrazný pokles celkových příjmů proti roku 2010. Tehdy rozpočet fondu včetně peněz z EU, výběrů mýtného a prostředků ze spotřební daně na palivech dosahoval 96 miliard korun. Letos se množství prostředků fondu snížilo o třetinu na 61,3 miliardy Kč. 

S množstvím přidělených peněz v rámci rozpočtových rámců se ministerstvo dopravy nechce smířit a plánuje hledat rezervy v ostatních rozpočtových kapitolách. "Doufám, že dopravní infrastruktura je stále prioritou vlády," řekl Dobeš. Množství navržených finančních prostředků tomu ale podle něj neodpovídá. 

Plánů na snížení rozpočtových výdajů v letech 2013 a 2014 se obávají i Český statistický úřad a Český úřad zeměměřický a katastrální. Za bolestivé označil krácení výdajů ze státního rozpočtu pro příští rok první náměstek předsedkyně ČSÚ Erik Geuss. ČSÚ by měl příští rok hospodařit s rozpočtem 884,4 milionu korun, což je o zhruba 15,5 milionu méně než letos. "Krácení je sice bolestivé, ale budeme ho schopni realizovat," řekl Geuss ČTK. 

Zároveň upozornil na to, že podle návrhu čeká ČSÚ velmi drastické krácení prostředků v následujícím roce. V rozpočtu 2013 by měl úřad totiž přijít až o 100 milionů korun. O tom, na čem bude příští rok šetřit, se ještě bude rozhodovat. Pravděpodobně to však budou úspory provozních nákladů. 

 Pro Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) vláda na rok 2012 schválila rozpočet ve výši 2,7 miliardy korun, což je ve srovnání s letošním mírný pokles. Předseda úřadu Karel Večeře ČTK řekl, že pro chod ČÚZK to nebude znamenat větší omezení. Nezpomalí se tím ani digitalizace katastrálních map, kterou úřad prodloužil o rok a půl kvůli rozpočtovým škrtům už letos. 

 "Skutečný problém vidím spíše ve výhledu rozpočtu na roky 2013 a 2014, kde se zatím počítá s velmi výraznými redukcemi výdajů a současně bude nutné zajistit nové úkoly vyplývající ze zprovoznění základních registrů veřejné správy a z nového občanského zákoníku. Takové představy jsou mimo realitu," dodal Večeře.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.7 + 16.7) *

Zpět na přehled