Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš musí do dvou týdnů připravit projekty za 6,2 mld.

Dobeš musí do dvou týdnů připravit projekty za 6,2 mld.

Dobeš musí do dvou týdnů připravit projekty za 6,2 mld.

19.3.2012 14:10, Zdroj: ČTK

Do dvou týdnů musí ministr školství připravit projekty za 6,2 miliardy korun, s nastartováním čerpání do konce března spojil své setrvání ve funkci. Dalším krokem je návrh nápravných opatření, ta už ministr Josef Dobeš (VV) odeslal do Bruselu na konci února. ČTK to řekl Hynek Jordán z ministerstva. Ministerstvu školství bylo pozastaveno čerpání 1,2 miliardy z programu Vzdělávání po konkurenceschopnost. Audit EK totiž odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek.

"Do konce března musí být jasný ten seznam individuálních projektů národních (IPN) určených k realizaci," sdělil Jordán. V rámci těchto IPN úřad připravuje přes 30 projektů určených třeba pro mateřské školy, spolupráci škol a firem nebo vzdělávání prostřednictvím informačních a komunikačních technologií, takzvaný e-learning.

Některé pochybné projekty ale musel Dobeš po kritice Evropské komise stopnout, například projekt SPORT, který měl za 650 milionů korun vzdělávat trenéry a přivést mládež ke sportu. Stejný osud potkal i půlmiliardový projekt OKNO, který úřad posléze přejmenoval na FINGRAM. Ten měl nabídnout vzdělávání dospělých. Podle Jordána je už ale řada projektů připravena. Jako příklad uvedl KREDO za 1,5 miliardy pro vysoké školy, dále pak program na podporu školních psychologů nebo kariérního systému učitelů.

Další krok Dobešovy nápravy spočívá v návrhu opatření na řešení výtek zmíněných v auditu Evropské komise. Audit zjistil nedostatky v kontrolním systému a v několika projektech realizovaných jak kraji, tak ministerstvem.

Dvouměsíční lhůta na návrh opatření začala úřadu oficiálně běžet ode dneška, seznam uskutečněných i plánovaných nápravných kroků už ale Dobeš poslal do Bruselu koncem února. "Co jsme mohli udělat, jsme udělali," konstatoval Jordán. Nyní se čeká na posouzení komise, odpověď by měla přijít nejpozději v polovině května, pravděpodobně však dřív. Kvůli problémům v čerpání přijedou ve středu do Prahy také eurokomisaři.

Do roku 2013 může Česko získat z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na nejrůznější výukové projekty celkem 1,83 miliardy eur (zhruba 45 miliard korun). Dalších 2,07 miliardy eur (téměř 51 miliard korun) je v programu Výzkum a vývoj pro inovace, určeny jsou na vědecké projekty.

Dobeš už dřív uvedl, že kdyby ministerstvo školství nevyčerpalo peníze z fondů EU, rezignuje. Problémy s čerpáním evropských dotací už stály v minulosti křeslo někdejší ministryni školství Danu Kuchtovou.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.8 + 28.7) *

Zpět na přehled