Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš: Maturity budou lepší než generálka, přibudou cvičné testy

Dobeš: Maturity budou lepší než generálka, přibudou cvičné testy

Dobeš: Maturity budou lepší než generálka, přibudou cvičné testy

1.11.2010 13:33, Zdroj: ČTK

Špatné výsledky maturitní generálky nejsou důvodem k panice, u ostrých maturit bude neúspěšnost poloviční. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, pro maturanty chystají do března ještě jedny cvičné testy z češtiny, matematiky a jazyků. Podle ministra si jej mohou 1. března stáhnout na webu Cermatu. 
    

U generálky neprošla asi třetina studentů. Téměř polovina studentů propadla z matematiky a třetina z angličtiny. Dobeš zároveň upozornil, že nemíní snižovat náročnost zkoušek. Státní maturity odstartují příští rok na jaře, na základě generálky chce ministr mírně upravit a zjednodušit administrativu se zkouškami spojenou. 
    

"Neúspěšnost u řádného termínu maturity v roce 2011 se proti generálce sníží na polovinu, asi 15 až 21 procent," uvedl Dobeš. Nyní je neúspěšnost kolem 12,5 procenta. Žáci prý už budou mít probrané učivo čtvrtého ročníku, navíc budou mít za sebou intenzivní přípravu a budou také více motivováni. Připustil ale, že výsledky generálky ukázaly klesající znalosti českých dětí, zejména v matematice
    

Proto chce Dobeš maturantům připravit do března 2011 ještě jedny cvičné testy, v nichž si budou moci sami ověřit, jak jsou na tom s přípravou na zkoušky dospělosti. Zároveň chce vyhláškou pozměnit některé administrativní náležitosti maturit. "Tak, aby maturity byly jednodušší a o něco lidštější," sdělil. 
    

Generálka se konala v první polovině října a měla ověřit připravenost nových zkoušek dospělosti. Nejpozději do středy 3. listopadu se pak musejí své výsledky dozvědět jednotliví studenti, pak si teprve budou závazně vybírat předměty a úroveň obtížnosti k jarním maturitám
    

Tři čtvrtiny studentů si při generálce vybraly lehčí variantu zkoušek, někteří si stěžovali na to, že odpovědi na určité otázky nebyly jednoznačné. Dobeš již dříve odhadl, že u nových maturit propadnou žáci hlavně z některých soukromých škol a nástavbových oborů. 
    

Generálka přišla na 120 milionů korun, do konce roku se náklady přípravy státních maturit vyšplhají na 570 milionů korun.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1.5, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

student 1.11.2010 12:36

No, to to dopadlo, přesně, jak se dalo čekat!!!!!!

Kare I. 1.11.2010 14:25

Ani se nedivím. Maturity se "rozdávají" i na různých "učňákách". Je obrovskou škodou, že byly státní maturity zrušeny.

Lucka 5.11.2010 14:15

Škoda,že byly zrušeny jo?No pěknej vtip je to hrůza nemá to logiku co politici pro nás vymysleli.Je to k ničemu a taky podle toho to tak dopadlo


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.9 + 16.6) *

Zpět na přehled