Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš: Když ministerstvo školství nevyčerpá dotace EU, rezignuji

Dobeš: Když ministerstvo školství nevyčerpá dotace EU, rezignuji

Dobeš: Když ministerstvo školství nevyčerpá dotace EU, rezignuji

8.1.2012 19:00, Zdroj: ČTK

Kdyby ministerstvo školství nevyčerpalo peníze z fondů EU, ministr Josef Dobeš (VV) rezignuje. Dobeš to dnes řekl v České televizi. Kvůli chybám bude ministerstvu zřejmě pozastaveno čerpání v programu s rozpočtem 53 miliard korun. Podle bývalého šéfa sekce pro EU fondy Jana Vituly (TOP 09) je zastavení čerpání jisté. Dobeš ale minulý týden slíbil nápravu do tří měsíců, některé věci už prý stihl napravit. Problémy s čerpáním evropských dotací už stály v minulosti křeslo někdejší ministryni školství Danu Kuchtovou.

"Kdyby nastala situace, že nevyčerpáme v těch dvou operačních programech evropské peníze, rezignuji," uvedl Dobeš. "Já už jsem také několikrát řekl, že ta židlička mě nepřirostla k zadku, a mám to úplně stejně. Je to věc, kterou nesu, nesu reformy, a kdybych v těch základních parametrech selhal, a já si je nastavuji, nemám problém rezignovat," dodal.

"V lednu Evropská komise přeruší čerpání formálně," myslí si Vitula. Audit komise totiž ukázal chyby v zadávání veřejných zakázek i v kontrolním systému. Podle Vituly bude mít nyní ministerstvo dva měsíce na přípravu opatření, další dva měsíce pak bude Evropská komise zkoumat, jak systém funguje.

"To je lež," odmítl Dobeš tvrzení, že čerpání bude jistě zastaveno. Ministerstvo financí by prý jinak neposílalo peníze k certifikaci do Bruselu. Právě takzvané certifikované výdaje považují úřady za skutečně vyčerpané evropské dotace. Ministerstvo už prý stihlo vyřešit nedostatečné kontroly projektů ve Středočeském kraji a také problémy související s přípravou reformy univerzit. Do dvou měsíců prý udělají další nápravná opatření. Dobeš chce navíc požádat ministerstvo pro místní rozvoj o nezávislou prověrku na 200 projektech, aby se předešlo případným dalším chybám.

"V rámci čerpání a zrychlení čerpání se chystají projekty, které jsou dle mého na hranici tunelování a mají nasměrovat prostředky ze vzdělávání do oblasti některých podivných zájmových skupin," uvedl Vitula. Jedná se prý o projekt OKNO (Obecné kompetence našim občanům), v němž by mělo jít 580 milionů korun na vzdělávání občanů ve finanční a právní gramotnosti prostřednictvím médií. Jako druhý podezřelý projekt označil Vitula propagaci sportu za 650 milionů.

V souvislosti s hrozícím pozastavením čerpáním dotací Dobeš čelí i kritice na svou personální politiku. Za rok a půl se na postu šéfa pro čerpání evropských peněz vystřídalo už pět manažerů, první vyhozený byl právě Vitula.

"Já přiznávám, že je tam i faktor špatného výběru," konstatoval bývalý psycholog a personalista Dobeš. S některými svými vysoce postavenými úředníky se prý ale musel rozloučit i proto, že práci nezvládali.

Dobeše se v otázce EU fondů zastal i premiér Petr Nečas (ODS). Dobeš mu slíbil věc do dubna vyřešit, aby proplácení prostředků nebylo pozastaveno.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

jarda 8.1.2012 21:38

Operační program Vzdělání pro konkurenceschopnost by měl probíhat v letech 2007 - 2013. Pan ministr hodlá odstoupit v roce 2013? Pokud budou parlamentní volby 2014 (?), nepočká, dokud mu z Bruselu nenapíšou, že to nestihl?


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.4 + 38.2) *

Zpět na přehled