Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 23. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš: Kalousek nedodržel dohodu s ministerstvem dopravy

Dobeš: Kalousek nedodržel dohodu s ministerstvem dopravy

Dobeš: Kalousek nedodržel dohodu s ministerstvem dopravy

21.7.2011 20:15, Zdroj: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nedodržel podle ministerstva dopravy dohodu a při sestavování rozpočtových rámců navrhl resortu méně peněz, než kolik jich slíbil při sestavování rozpočtových výhledů. Podle ministra Pavla Dobeše (VV) bylo v prosinci loňského roku schváleno, že část peněz, o které přišla doprava v letošním roce, dostane příští rok zpátky. Vyjádření Dobeše dnes ČTK zaslal Jakub Ptačinský z tiskového odboru ministerstva dopravy.
    

Podle Miroslava Kalouska se musí jak ministr financí, tak ministr dopravy společně podřizovat prioritám vlády, které jsou zároveň odpovědní. "Respektuji skutečnost, že věk i zkušenosti pana ministra Dobeše mu ještě nedovolily tento ústavní mechanismus pochopit," uvedl na adresu devětadvacetiletého ministra dopravy, který je ve vládě krátce. Proč se pro resort dopravy počítá s menším objemem peněz, než kolik mu určovaly rozpočtové výhledy, ale nevysvětlil.
   

 "Podle mě pan Kalousek půl roku starou dohodu při návrhu rozpočtu nedodržel,“ tvrdí Dobeš. Podle něj ministerstvo dopravy neslo zhruba 43 procent všech škrtů už v rámci letošního rozpočtu. Resort tak přišel o 15 miliard korun s tím, že mu deset miliard bude prostřednictvím rozpočtu pro rok 2012 vráceno.
    

Současný rozpočet pro kapitolu dopravy je o třetinu nižší, než kolik mu slibovaly výhledy. Jiné resorty takto razantní snížení financí oproti předchozím kalkulacím nepostihlo, uvedl Dobeš. "Vidím, že například resort obrany ministra (Alexandra) Vondry, který má v návrhu více než dvojnásobný objem financí než já, škrtá pouhých 400 milionů. Úřad zemědělství kolegy (Ivana) Fuksy dokonce posiluje o dvě miliardy, tedy o celých 20 procent. Ministr financí, který tak hlasitě bojuje proti zadlužování a škrtá třetinu rozpočtu dopravě, si pro chod svého úřadu přidává na rok 2012 více než 150 milionů," doplnil Dobeš.
    

Ministerstvo dopravy má na základě středečního rozhodnutí vlády pro rok 2012 získat 20,8 miliardy korun bez peněz z úvěru Evropské investiční banky. Dalších 37 miliard ze státních peněz pro příští rok získá Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který financuje rozvoj a údržbu komunikací.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.2 + 28.9) *

Zpět na přehled