Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš je přesvědčen, že ve funkci zůstane i po státní maturitě

Dobeš je přesvědčen, že ve funkci zůstane i po státní maturitě

Dobeš je přesvědčen, že ve funkci zůstane i po státní maturitě

24.3.2011 07:35, Zdroj: ČTK

Ministr školství Josef Dobeš (VV), který před nedávnem čelil ostré kritice kvůli několika kauzám, je přesvědčen o tom, že ve své funkci zůstane i po státních maturitách. Řekl to dnes ČTK. Také přípravu nových zkoušek z dospělosti provázejí výhrady a obavy. Se státní maturitou přitom spojil Dobeš své setrvání v ministerském křesle. Deník Právo dnes uvedl, že podle Dobešova blízkého spolupracovníka by mohlo hrozit prozrazení zadání maturitních testů.

"Kde jsou lidé, tam se dělají chyby, ale nesmí jít o zásadní systémové selhání. A to vám garantuji, že se nestane a že ty chyby, které byly, stihneme opravit," uvedl ministr. Je "jednoznačně" přesvědčen o tom, že i po státních maturitách ve funkci setrvá. "Kancelář rozhodně nevyklízím," dodal. Pokud by "zásadní selhání" nastalo, odpovědnosti se prý nezříká.

Nové jednotné státní maturity se letos uskuteční poprvé. Připravuje je organizace Cermat. Podle Dobešových spolupracovníků prý hrozí, že by mohlo uniknout zadání testů. Dobeš dnes ČTK řekl, že ministerstvo dělá vše proto, aby se to nestalo. "Všechny ty firmy, které na tom participují, mají velké sankce. Mě na tom celém poměrně uráží ta filozofie, že nevěříme učitelům a ředitelům škol a svěřujeme to (zadání) řidičům rozvozových aut - a to je špatně," dodal ministr. Dodal, že systém se po čtyři roky nezmění, protože do té doby budou platit uzavřené smlouvy.

Podle místopředsedy senátního školského výboru Marcela Chládka (ČSSD) Dobešovo chování naznačuje, že ministr "má signály o nebezpečí úniku" testů a snaží se svádět vinu na šéfa Cermatu Pavla Zeleného. "Projekt státních maturit přitom běží v jím (Dobešem) prosazené podobě, a ministr Dobeš za něj tedy nese faktickou i politickou odpovědnost," uvedl senátor.

Pokud by únik zadání skutečně hrozil, byl by to podle Chládka "debakl celého projektu" a ministr by měl říct, co maturanty čeká. Senátor dodal, že i kvůli možnému "znedůvěryhodnění státních maturit" senátní školský výbor svolává na 12. dubna veřejné jednání o připravenosti nové zkoušky z dospělosti.

Dobešovo jméno se v posledních týdnech objevovalo často v médiích ve spojení s různými aférami. Mimo jiné byl podezřelý z toho, že napsal seminární práci své podřízené. Ta na ministerstvu navíc dostala vysoké odměny. Na veřejnost také unikaly informace z porad nejužšího vedení Dobešova úřadu. Spekuluje se i o tom, že Dobeš chce svým náměstkem jmenovat předsedu konzervativní iniciativy D.O.S.T. a bývalého kandidáta nacionalistické Národní strany Ladislava Bátoru. Poté se mluvilo o tom, že by se Bátora mohl stát ministrovým poradcem. Dobeš to dnes znovu odmítl komentovat. Vyjádří se prý 1. dubna.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.1 + 37.4) *

Zpět na přehled